Archive for April, 2013

0

Skype tani i diponueshëm për Outlook.com për përdoruesit në Mbretërinë e Bashkuar.

outlMicrosoft ka ndërtuar në Skype për Outlook.com shërbimin e saj .  Ai lejon përdoruesit të bëjnë audio ,video dhe  thirrje ne  Skype dhe të dërgojnë mesazhe të menjëhershme nëpërmjet internetit pasi  ata të kenë shkarkuar plug-in. Në Mbretërinë e Bashkuar me bazë konsumatorët janë të parët që të ofrojnë  një version “previeë” të teknologjisë.

Read the rest of this entry »

0

Bari hibrid mund të zvogëlojë përmbytjet.

kllosaNjë grup studiuesish nga UK zbuluan barin hirbrid në tokë bujqësore, i cili zvogëlonte përmbytjet.

Një ekip shkencëtarësh të bimëve dhe të tokës thanë se testet kishin treguar se ky lloj bari reduktonte 52% të ujit. Ata thane se rrënjet e ketij bari kishin system të zhvilluar dhe mbanin lagështinë Brenda tokës pa e nxjerrë ate ne sipërfaqe.

Read the rest of this entry »

0

Si të shkruani një artikull në Blog.

imagKetu mund te shikoni nje video te shkurter se si mund te vendosni nje artikull ne Blog. Mund te shkruani vetem nese jeni i regjistruar.(VIDEO)

Read the rest of this entry »

0

Kolosjani

This slideshow requires JavaScript.

0

Samsung Electronics ka rritur fitimet nga shitjet e smartphone.

samsSamsung Electronics ka postuar një fitim rekord tremujorë, nxitur kryesisht nga shitjet në rritje të smartphonëve të saj.

Rezultatet e firmës  koreane janë në kontrast të mprehtë me rivalin Apple, të cila këtë javë kanë raportuar një rënie në fitimet tremujore për herë të parë në një dekadë.

Read the rest of this entry »

0

Laptopi 1 Milion Dollarësh Debuton Në Treg

laptopKompania londineze e prodhimit të laptopëve luksoz ka lëshuar në treg një laptop të ri me cmim marramendës prej 1 milion dollarëve, në përpjekje për të kombinuar funksionalitetin me luksin.

Read the rest of this entry »

0

A do të bëhet interneti i vetëdijshëm?

jgbmInterneti është një formë e re e jetës që tregon shenjat e para të inteligjencës. Kështu thotë shkencëtari I trurit  Jeff Stibel. Ai argumenton se instalime elektrike fizike e internetit është pak a shumë si një tru rudimentarë dhe disa nga veprimet dhe bashkëveprimet që ndodhin në të janë të ngjashme me proceset që ne shohim në tru.

Read the rest of this entry »

0

Shikojeni kete reklame!

video1

baby&me / the new evian film

0

Afroni më tepër imazhet në Google Maps

google-mapsKa nje menyre te “fshehte” per te afruar imazhet ne google maps. Gjeni zonen qe doni te zmadhoni dhe afrojeni deri ne maksimumin e mundshem.

Read the rest of this entry »

0

Ndërtoni aplikacione pa pagesë me LiveCode 6.0

codeMë përpara ndërtimi i aplikacioneve ishte diçka që mund të bëhej vetëm nga profesionistët dhe programuesit e mirëfilltë. Me zhvillimin e platformave që stimulojnë të gjithë njerëzit, pothuajse çdo njeri ka mundësi të arrijë të sjellë në realitet një ide për një aplikacion. Gjatë viteve të fundit kemi parë BuildAnApp apo Google’s App Inventor për Android, që  kanë nxitur të pasionuarit e aplikacioneve mobile të ndërtojnë të tilla.

Read the rest of this entry »

0

Ndërtohet roboti I madh me 6 këmbë.

robotNjë robot gjigant me  6 këmbë u shpik nga një dizenjues I cili harxhoi 4 vite për ta ndërtuar.

Matt Denton, nga Hampshire, e vlerëson atë si një lodër  shumë të shtrenjtë për të cilin ai ka harxhuar mijëra £. Ai thotë se një kompani minerare dhe një organizatë detare kërkimore tani janë të interesuar në shpikjen  e tij dhe se ai shpreson se ajo mund të përdoret në panairet e shkencës.

Read the rest of this entry »

0

Shkaku i ndërprejeve të Google këtë javë ishte hyrja në system.

google-appsMosfunksionimi i sistemit të hyrjes   shkaktoi  moshyrjen e miliona njerëzve në disa prej aplikacioneve te google këtë  te mërkurë. Problemi i cili  zgjati për tre orë mëngjesin  e të mërkurës ndodhi kur  vërtetimi i përdoruesit të  sistemit për  aplikacionet e Google ishte jo i konfiguruar

” Kjo çështje ka  prekur 50 % të panelit admin dhe 60 % e kërkesave Google login Sync. Përqindjet e përdoruesve të prekura për shërbimet e tjera ishin më të ulëta të tillë si përdoruesit e Gmail për 0.18%,” lexon një incident raport Google postuar në të premten.

Google  ka fiksuar problemin konfigurimit dhe do të ndërmarrë hapa të tjerë për të ndihmuar në parandalimin e çështjes. Google gjithashtu planifikon të ndryshojë log-in

 

Burimi:http://www.pcworld.com/

0

Google Glass Bazohen Në Android!

666Google Glass është menduar të punojë në sistemin operativ të Google, Android, mirëpo deri më tash kompania ende nuk e kishte konfirmuar një lajm të tillë, derisa drejtori i saj Larry Page e ka pohuar këtë fakt për mediat botërore të teknologjisë.

Lajmi është publikuar pas prezantimit të rezultateve financiare të kompanisë, në të cilën Page ka thënë se “Natyrisht, Glass bazohet në Android, dhe kjo do të vazhdojë të transportohet në pajisjet e ndryshme” ka deklaruar Page.
Drejtori ekzekutiv i Google nuk ka dhënë detaje se në cilin version të Android bazohen syzet e mençura të kompanisë, mirëpo një gjë e tillë pritet të merret vesh së shpejti.
0

Printimi i shtëpisë!

arkitektureArkitektët kanë ndërmend të përdorin shtëpinë si një qendër e arsimi për të ndihmuar në promovimin e  printimit 3D.

Kjo gjë tingëllon si e çuditshme, të besh vetë projektin tënd, të printosh shtëpinë tënde!

Tulla, llaçi dhe ekuipazhi I ndërtimit tashmë zëvendësohen  me një ndërtesë e cila e transformon veten nga  grafika e ekranit të kompjuterit në botën e vërtëtë , kjo falë teknologjisë së re :printimi  3D.

Kjo ëndërr është ende përtej mundësive , por disa ekipe të arkitektëve anembanë globit janë të angazhuar me  përpjekjet për të marrë një hap të madh drejt saj, duke krijuar në botën e parë 3D  të printuar. DUS Architects është një nga firmat e përfshiranë këtë project  – ajo planifikon që të printojë një  shtëpi në kryeqytetin holandez.

Shtëpia nuk do të ketë nevojë për asnjë orendi sepse këtë gjë  do ta bëjë të mundur printeri. KamerMaker – është një mrekulli në vetvete. Në  Hollandisht  përkthehet si “dhomë-krijues”.

Duke përdorur lloje të ndryshme të plastikës dhe të fibrave të drurit, pajisje kompjuterike  I tërheq planet dhe i përdor ato për të bërë muret jashtëm të godinës më pas  tavanet dhe pjesët e tjera të dhomave të veçanta dhe pastaj në fund mobiljet e saj.

_67016241_cadPjesët do të jenë mbledhur së bashku  si një bashkim pjesësh figure të madhe duke u formuar  si copa gjigande Lego, dhe përdorimi i kabllove të çelikut “qep” elementet së bashku.

Çdo pjesë është krijuar duke përdorur një proces shtresa-nga-shtresa në të cilën objekte të ngurta formësohen  duke  u shtypur hollë si  “feta” e materialeve të ndërtimit.

Kjo mund të duket si fantashkencë ose  një lloj të projekti i pavërtetë fantastik që pritet nga një milioner, por kjo është me të vërtetë një koncept vizionar i arkitektëve idealistë, por ata  operojnë me buxhete modeste, fokusi i të cilit është në strehimin social.

Burimi:http://www.bbc.co.uk

_67007508_home1

0

Çfarë ndodh nëse e lini ujin hapur gjatë dimrit?

Kjo që shihni ndodhet në qytetin Jilin të Kinës. 58-vjeçari Wen Hsu e la ujin e nxehtë hapur gjithë dimrin dhe ajo që ndodhi ishte kjo. E keni pyetur veten se çfarë do të ndodhte nëse do e linit rubinetin hapur për një kohë të gjatë? Mos e vrisni më mendjen, sepse ajo që ndodh është kjo që shihni në foto, një “ujëvarë” e ngrirë. Kjo që shihni ndodhet në qytetin Jilin të Kinës. 58-vjeçari Wen Hsu e la ujin e nxehtë hapur gjithë dimrin dhe ajo që ndodhi ishte kjo. Sigurisht që e bëri pa dashje. Duke qenë se ishte i vetmi banor në pallatin që do të prishej për të ndërtuar një kompleks të ri, ai u frikësua se prishja e tubacioneve si pasojë e mospërdorjes, do ta linte pa ujë, ndaj vendosi që rubineti të qëndronte hapur gjithë kohën.

0

Një veshkë e rritur në laborator.

Në Massachusetts General Hospital në Boston, SHBA një veshke është “rritur” në laborator . Më pas ajo është transplantuar tek  një kafshë dhe menjëherë ajo ka filluar të kryejë funksionin e saj 

Organe të tjera janë rritur në kushte laboratori dhe është bërë transplanti i tyre , po kjo është hera  e parë që një organ i komplikuar si veshka të bëhet në mënyrë artificiale.

Një studim në revistën Nature Medicine tregoi se kjo veshkë është më pak efektive se ajo natyrale.

Burimi: http://www.bbc.co.uk/

0

Gruaja nga Lituania merr 3 këlyshë Puma në shtëpi!

li-puma-house-04274548Katër muajt e fundit 3 Puma kanë jetuar në shtëpine e një gruaje nga Lituania ,Rasa . Ajo kohë me përpara ka punuar në kopshtin zoologjik dhe kur e la punën i mori me vete. ‘’Nëna e tyre nuk kujdesej për ta prandaj unë  I mora dhe tani jetojme së bashku në shtëpinë time. Ato pëlqejne shumë  të hanë pule,  flejnë gjumë dhe luajnë. Ata jan shume të zënë’’,-thotë Rasa. Në Lituani nuk ka asnjë ligj që e ndalon këtë gje .3 Pumat po rriten shumë shpejt .Rasa mendon ti mbaje edhe për pak kohë  deri sa ata të rriten plotësisht dhe ti dërgojë ata përsëri  në kopshtin zoologjik.

Burimi:http://www.bbc.co.uk/

0

Shumë sulme në platformën WordPress, si të mbroheni

wordpressNëse keni ndonjë faqe në platformën WordPress duhet që të bëni ndryshime në mënyrë që të mbeteni të sigurt dhe të paprekur ndaj sulmeve që kanë filluar në mbarë botën.

Read the rest of this entry »

0

Leonard Euler

Leonhard_EulerLeonhard Paul Euler, ( Leonard Paul Ojler), (15 Prill, 1707 Basel, Zvicër – 7 shtator, 1783 Saint Petersburg, Rusi), ishte matematikan dhe fizikan zviceran i cili kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në Rusi dhe Gjermani.

Read the rest of this entry »

0

Biçikleta E Zhdukur 50 Vjet Më Parë, E Kishte “Ngrënë” Druri

bicikleta50 vjet më parë në Washington një fëmijë la biçikletën e tij pranë një druri dhe shkoi për të luajtur me bashkëmoshatarët. Kur u kthye nuk e gjeti më atë.

Sot, 50 vite më vonë biçikleta u rishfaq “e gëlltitur” nga një dru, duke u shndërruar në një vepër arti që vetëm nëna natyrë di të krijojë. Imazhet e biçikletës në mes të trungut të drurit u shfaqën thuajse një vit më parë në gazetën lokale “Discover Washington State”, që atëherë shkruante se Helen Puz, 99 vjeç mbeti e habitur kur i pa dhe rrëfeu se bëhej fjalë për biçikletën e humbur në vitin e largët 1954 të djalit të saj Don, transmeton TCH.
Në atë vit, rrëfen e moshuara, më vdiq bashkëshorti, fqinjët dhe komuniteti na ndihmuan me dhurata, mes tyre edhe biçikleta për djalin tim.
Aktualisht imazhet po bëjnë xhiron në internet dhe janë shndërruar në burim frymëzimi për një dokumentar në një televizion japonez, ndërsa vendi po vizitohet nga qindra persona për ta parë nga afër atë.