Archive for June, 2014

0

Sirius-ylli më i ndritshëm në atmosferë.

2 3

Nëse ndonjëherë keni menduar se sa shndrit një yll, atehërë te kjo foto gjendet përgjigjia.Marrë nga Pakistani nga një astronom amator, fotoja tregon ngjyrat e atmosferës. Fotoja tregon Sirius, yllin më të ndritshëm në qiellin e  natës.Astronomi Roshaan Bukhari  nga Pakistani tha se kapi imazhin  për të parë dhe kapur ngjyrat me të cilat shfaqen.

Burimi: http://www.dailymail.co.uk/

0

Universi si asnjëherë më parë!

Një fotograf amerikan ka kapur një set radikal fotografish panoramike në 360 grade. I krijuar duke përdorur një kamera me teknologji të lartë, ky set tregon fotot përrallore të  yjeve në qiellin e errët. Fotografi Vincent Brady tha se ai doli me idenë për të  krijuar foto panoramike  gjatë ditës. Duke eksperimentuar më truket e ndryshme të fotografisë dhe teknikat e reja, ai kapi dhe  foto të mahnitshme të yjeve gjatë natës .

Burimi: http://www.dailymail.co.uk/

0

Loja Tetris!

1 2

Shumë prej nesh kanë kaluar kohën duke luajtur lojën Tetris dhe nuk kanë mundur të ndalojnë.

Një shkencëtar ka zbuluar psikologjinë e lojës popullore , në 30 vjetorin e saj.6 qershori njihet si ‘’Dita Botërore e Tetris’’. Dr Tom Stafford tha se loja e tullave i jep kënaqësi mendjes duke e ushqyer atë me një botë detyrash të vazhdueshme  dhe të papërfunduara. Gjatë 30 viteve , njërëz në të gjithë botën kanë shpenzuar miliona  orë, duke i rregulluar tullat në formën e duhur sipas rreshtave . Tetris është loja kompjuterike më e shitur e të gjitha kohërave.

Hulumtimet e mëparshme tregojnë se ekzistojnë dy mënyra për të zgjidhur misterin-duke i rrotulluar tullat me mendje dhe duke duke imagjinuar se si përshateten me pjesën e poshtjme të blloqeve, ose mënyra e dytë është duke klikuar për ta rrotulluar atë në mënyrë të shpejtë , në mënyrë që të bëni një krahasim vizual. Tetris gjithashtu luan në “efektin Zeigarnik ‘, që tregon se njerëzite kanë  më të lehtë t’iu  kujtohen detyrat  e paplotësuara se sa ata që kanë mbaruar.

“Kjo tregon se si mendjet tona janë të organizuara rreth qëllimeve dhe se kujtesa jonë nuk është vetëm një sistem ku informacioni është i ruajtur në mënyrë passive , por ajo i përshtat në mënyrë  dinamike sipas qëllime tona.”

‘Tetris është lojë e pastër: nuk ka dobi, asgjë për të mësuar, nuk ka pasoja sociale apo fizike. Kjo është pothuajse tërësisht e pakuptimtë, por na tërheq gjithnjë e më shumë. “-tha Dr.Stafford.

Burimi: http://www.dailymail.co.uk/

0

Njihuni me Pepper-roboti i cili mund të lexojë ndjenjat!

Një firmë japoneze ka krijuar robotin e parë , i cili mund të lexojë emocionet, ndjenjat e njerëzve. Softbank tha se roboti i ri i krijuar , i quajtur Pepper, do të dalë në treg në shkurt  për  £1,130. Roboti ka një aftësi të jashtëzakonshme për të kuptuar emocionet e personave duke bashkëvepruar me ta në një mënyrë shumë natyrale falë një teknologjie të njohjes së zërit dhe analizës së gjuhës së trupit. Aktualisht roboti njeh 4500 fjalë  gjithashtu ai mund tu kthejë humorin bashkëbiseduesve duke bërë shaka,  kënduar këngën e tyre të preferuar ose duke vallëzuar. Ai është projektuar për të bashkëjetuar me njerëzit,. Pepper 120cm i gjatë, është prezantuar në një skenë të tokios, duke kënduar e duke i përshëndetur spektatorët.

Burimi: http://www.dailymail.co.uk/

0

Kush e dinte se hapësira ishte kaq shumëngjyrëshe?

1

NASA ka shfaqur një panoramë, që tregon kozmosin shumëngjyrësh. Imazhi e mahnitshme janë kapur nga teleskopi Hubble , dhe për herë të parë imazh është e përfshirë drita ultraviolet, e cila normalisht nuk është  e dukshme për syrin e njeriut.Në foto shfaqen rreth 10.000 galaktika 5 deri në 10 miliard vjeçare.

Burimi: http://www.dailymail.co.uk/

0

Matura 1989

Matura 1989 polifota per faqenDuke perdorur nje foto te vjeter jam munduar te rregulloj nje polifoto te matures 1989. Kuptohet se origjinalen pa vule nuk e kam nxjerre.