ARGETUESE Archive

0

Vepra e artit me 17 milionë ngjyra!

2 3 13

Këto vepra arti janë aq të bukura sa kur i sheh për herë të parë të bëjnë të mendosh se janë pikturuar me dorë. Në fakt ato janë rezultati i një algoritmi kompjuterik dhe përmbajnë gati 17 milion ngjyra të ndryshme. E quajtur  ‘rainbow smoke’ , dizenjimi dhe software u krijua nga programuesi  hungarez Jozsef Fejes, si pjesë e një konkursi online.

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/

0

Thesari I Detit të Kuq!

This slideshow requires JavaScript.

Një grup turistësh që kanë udhëtuar në Detin  e Kuq, kanë sjellë foto të ndryshme të gjallesave të çuditshmë që lëvizin nëpër det gjatë natës. Shumë nga këto specie të ndryshme  e kalojnë ditën e tyre pa bërë asgjë dhe mezi presin errësirën , që të kenë mundësi të gjuajnë. Ngjalat Moray dhe peshku ferrëgjatë janë gjallesat të cilat shfaqen më shumë gjatë natës.

Deti I kuq është një ekosistem me rreth 1200 loje peshqish 10% prej të cilëve nuk janë gjetur askund tjetër.

Burimi: http://www.dailymail.co.uk/

0

Zombie në New York?!

1

“The walking dead” është një serial mjaft i frikshëm , duke i bërë njerëzit të frikësohen sa herë që e shohin atë në AMC.  Pas reagimeve të shikuesve ekipi i filmit vendosi që të kapte ne kamera të fshehtë reagimin e qytetarëve të New York , nëse papritmas prej disa hekurave , nga toka do të dilnin duar mumjesh shumë të frikshmë. Kjo kamera e fshehtë do të bëjë pjesë në serialet e filmit The Walking dead!

Burimi:http://www.movieweb.com/

 

0

Mashtrim i syrit!

This slideshow requires JavaScript.

Në pamje të parë , këto fotografi duket sikur janë kapur nga nga një film, por në fakt ato janë figura dydimensionale që gënjejnë shikuesin duke i bërë ata të mendojnë se janë tredimensionale. Pikturat janë realizuar nga një grup artistesh nga Tromp l’oeil . Këto piktura janë pjesë e një ekspozite në Seul në Korenë e Jugut. Ulja në gojën e një përbindëshi , marrja e parave nga një kamion.. të gjitha janë të shfaqura në këtë ekspozitë. Muzeumi Trick Eye përmban qindra piktura, duke bërë që vizitorët të orientohen në perspektive me imazhet. Disa nga imazhet janë të paraqitura në dhoma , duke lejuar  që  subjekti të duket sikur po ngjet murin apo tavanin. Muzeumi Trick Eye përdor këto iluzione optike  dhe bën që vizitorët të bëhen pjesë e kësaj kryevepre.

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/

0

Kamera ajrore!

1234678

Tani ju mund të keni një foto të përsosur ajrore , pa hipur në ndonjë avion , vetëm më këtë kamera që mund të hidhet në ajër! Kamera është me 36 objektiva , gjë e cila ju  lejon që të merrni 36 foto nga një shkrepje dhe këto foto janë të ndryshme nga njëra-tjetra! Është projektuar që të hidhet në ajër , dhe kur të arrijë shpejtësinë e saj maksimale të ndalojë për shumë pak çaste dhe të kapë fotografi të ndryshme! Kjo kamera është krijuar nga një website , kushton $499 dhe është kamera e parë e cila  mund ti kalojë 100 megapixels.

Pasi ta hidhni kameran në formë topi në ajër ,36 fotot e shkrepura do të kalojnë në smartphone-in tuaj , ku ju mund ti editoni. Kjo kamera është bërë nga një plastikë e pastër dhe e ashpër dhe peshon 300g.

Burimi:http://www.dailymail.co.uk

0

Printeri 3D me çokollatë!

1 3 5 6

Tashmë të gjithë mund të bejnë portretin e tyre duke përdorur ushqimin etyre të preferuar  me anë të printerit 3D me çokollatë. Një kompani e quajtur Choc Edge  ka dizenjuar një makineri që lejon përdoruesit  të ndërtojnë ndonjë formë 3D  me anë të çokollatës, madje edhe portretin e tyre. Përdoruesit mund të dërgojnë një imazh të tyre me anë të faqes së internetit të kompanisë dhe ata do ta bejnë portretin e tyre për  £50 deri £80. Makineria e quajtur Choc Creator punon duke nxjerrë jashtë çokollatën  sipas udhëzimeve kompjuterike, duke realizuar kështu forma të ndryshmë të cilat I duan përdoruesit. Kompania është krijuar në vitin 2011 nga Dr Liang Hao I Universitetit Exeter  në Devon dhe që nga ajo kohë kompania ka shitur makineritë e saj në të gjithë globin. Makineria gjithashtu mund të prodhojë edhe forma 2D dhe kjo për vetëm £24.99.

Makineria mund të prodhojë linja çokollate deri në 05mm të gjerë dhe është mjaft e përdorshme.

Burimi: http://www.dailymail.co.uk

0

Printerat 3D krijojnë Art!

1

Gjatë vitit të kaluar printerat 3D kanë dëshmuar  se janë të mjaftueshëm  për të përmbushur kërkesat e industrive dhe dizenjimeve. Tashmë me anë të prineterave 3D , mund të krijohen arte , piktura e skulptura  të bukura , duke tejkaluar çdo gjë.

Në prag të Krishtlindjeve, blogu Stratasys na solli historinë e Andre Masters dhe CJ Munn – artistë që donin të krijonin një skulpturë bazuar në mitin e Icarus. Siç e dini Icarus ishte ai që përdori krahët për të fluturuar  nëpër qiell , e për t’u larguar nga mbreti Minos. Skulptura do të ishte mjaft e lehtë nëse  artistët do ta gdhendnin atë në formë krahësh prej balte ose metali , por ata donin  donin të arrinin diçka  më shumë.

Duke përdorur printerin 3D artistët  krijuan 200 pupla , të cilat së bashku mund të formonin krahët  për skulpturën e tyre. Për ti bërë gjërat më të komplikuara artistët vendosën  që çdo pendë të ishte unike në një farë mënyre. Ata thanë për Stratasys  , që krijimi I kësaj sculpture pa printerin 3D ishte I pamundur dhe kostoja ishte shumë e lartë.

 Burimi: http://www.webpronews.com

0

Modifikimi I personazheve vizatimorë!

This slideshow requires JavaScript.

Shkrimtarja e librave komike Annie Erskine , po shkionte Sirenën e Vogël (The Little Mermaid) dhe mendoi se si do të dukej mbreti Triton pa mjekrën e tij. Kështu 24-vjeçarja nga Bowling Green, Kentucky,, e cila punon si një projektuese e pavarur për grafikët e kartonave, vendosi që t’ia hiqte mjekrën mbretit Triton. Sugjerime  të tjera  që i bënë familja dhe miqtë ishtë që edhe kartonave të tjerë , t’ua hiqte ose t’ua vendoste mjekrën. Duke përdorur Photoshop dhe tablet Wacom Intuos 4, Erskine harxhoi rreth 45 minuta për çdo imazh.

Burimi: http://www.dailymail.co.uk

0

Vallëzimi i një 2 vjeçari. xhaz

0

Mirush Kabashi “Koha eshte e Maskarenjeve”

0

Messi për Galaxy 11. Reklamë

messi“Galaxy 11” ka prezantuar një reklamë ku Lionel Messi është aktori i një triblimi fantastik. Në fund merr shpërblimin e merituar.(VIDEO)

 

 

 

 

0

Shaka Matematikore.

Një shaka e matematike është një formë e humorit, e cila mbështetet në aspekte të matematikës .Humori mund të vijë nga një lojë fjalësh ose nga një kuptim i dyfishtë i një termi matematikor.

453   21321  math4 math-joke-jpg

0

Vajza 9-vjeçare i ka lënë gojëhapur të gjithë të pranishmit në talentshoun e Holandës.

Vajza 9-vjeçare i ka lënë gojëhapur të gjithë të pranishmit në talentshoun e Holandës. Vajza e vogël, Amira Willinghage, ka kënduar pjesën e Puçinit, “O mio babbino caro”, duke befasuar jurinë, publikun në sallë dhe gjithë shikuesit e ekranit. Shikoni videon më poshtë dhe do të mahniteni.

0

Ylli i “Gangnam Style” është 4 vjeç

gangamShikoni një 4 vjeçar, që me kërcimin e tij mahniti të gjithë me “Gangnam Style”  në “Belgium’s Got Talent”.
hikoni një 4 vjeçar, që me kërcimin e tij “Gangnam Style” mahniti të gjithë me performancën e tij në “Belgium’s Got Talent”. – See more at: http://www.sot.com.al/video/mahnit-publikun-ylli-i-gangnam-style-%C3%ABsht%C3%AB-4-vje%C3%A7#sthash.C7RrgAo6.dpuf
0

Aforizma OSCAR WILDE

 1. Të jetosh është gjëja më e rrallë e kësaj bote; shumica ekzistojnë; kjo është e gjithaoscar
 2. Mosbindja është vyrtyti fillestar i njeriut. Me mosbindjen dhe rebelimin është arritur përparimi
 3. Një ide ka vlerë vetëm kur mishërohet, pra, kur bëhet figurë.
 4. Gabimeve që kryejmë, ne u vëmë emrin përvojë.
 5. Ai që jep dituri, ja vjedh vetes.
 6. Mund të durohen fatkeqësitë që na shkaktohen nga jashtë; fundi i fundit ato janë aksidente; por, të vuash për fajin tënd, është tortura më e hidhur e jetës.
 7. Ngjarjet madhore janë parë vetëm nga ata që janë ngritur shumë lart shpirtërisht.
 8. S’e formon momenti njeriun, por është njeriu ai që krijon epokën.
 9. Të vetmit njerëz realë janë ato që nuk kanë ekzistuar kurrë
 10. Po të kishte qenë natyra diçka e rehatshme njerëzit nuk do të kishin shpikur Arkitekturën.
 11. Pak sinqeritet është gjë e rrezikshme, shumë- një fatalitet i plotë.
 12. Gjërat e besuara nga shumica janë më shumë të pabesueshme.
 13. Asgjë s’është më reale në jetë sesa fjala.
 14. Të bëhesh spektator i jetës tënde, do të thotë t’u shmangesh vuajtjeve tokësore.
 15. Të jesh i mirë do të thotë të jesh në harmoni me veten, ndërsa të jesh i keq do të thotë të jesh në harmoni me të tjerët.
 16. Drama e pleqërisë nuk rrjedh ngaqë tanimë jemi pleq, por ngaqë kemi qenë të rinj.
 17. Ndërgjegja dhe paburrëria janë vërtet e njejta gjë. Ndërgjegja është emri tallës i vendosmërisë.
 18. Të gjithë njerëzit ndodhen në baltë, por ndonjëri prej tyre sodit yjet.
 19. Ai që kthehet të shohë të kaluarën e vet, nuk meriton të ketë të ardhme.
 20. Kaq i zënë është njeriupër të edukuar të tjerët, sa s’i ka mbetur kohë fare për të edukuar veten.
 21. Në shpirtin e një injoranti ka gjithmonë vend për një ide të madhe.
 22. Ndonjëherë jeta ka treguar se njeriun e famshëm nga i poshtri e ngan një hap, a, ndoshta më pak.
 23. Ne besojmë se zgjidhet problemi i skllavërise duke i mbajtur skllevërit në hare.
 24. Shoqëria ja fal shpesh kriminelit, por kurrë s’ia fal ëndërrimtarit.
 25. Ka diçka më të keqe se padrejtësia dhe kjo është drejtësia pa shpatë në dorë. Kur e drejta s’është forcë, ësht ë e keqe.
 26. Mbrojtësit më tinzarë të skllavërisë janë ata që trajtojnë mirë skllevërit.
 27. Budallejtë, sidomos ato të bërë nga edukimi, janë plot me opinjone, por prej tyre s’kuptojnë asgjë.
 28. Publiku ka një etje të pashuar për të njohur çdo gjë, përveç asaj që meriton të njihet.
 29. Njeriu s’është tamam ai kur flet në vetën e parë. Jepni një maskë dhe do t’ju thotë të vërtetën.
 30. Mungesa e sinqeritetit është thjesht një metodë, me ndihmën e së cilës ne mund të rritim personalitetin tonë.
0

Makinë Gare me kokë poshtë

makin mbrapsht

 

 

 

 

0

Pikturat më të mira të javës në shkencë dhe teknologji

Pamje Ajrore

Anëtarët e Forcës Ajrore të Rusisë  performojnë më Su-27 e tyre , një lloj avioni. Këtë performancë ata e bënë gjatë International Air Show në Forcat Ajrore të Hungarisë.

 1

Crazy kaleidoscope

Jonathan Mills lançon programin e tij për Festivalin Ndërkombëtar të Edinburgh këtë vit , në Kamera dhe tek  ‘’Bota e Iluzioneve’’ në Edinburgh.

 2

Shpërthimi nga e kaluara

Për ankand:  Cygan , i bërë në vitin 1957, një nga robotët më të sofistikuar të kohës së vet me aftësinë për të pranuar urdhrat  e folura dhe për tiu përgjigjur me anë të rezeve të dritës.

 3

Ne thellësi

Një peshk i çuditshëm dhe shumë i mah është kapur në thellësi nga kamera Veatch Canyon në bregun liindor në SHBA. Peshku ha rërë kur ka nëvojë të ushqehet.

 4

Vija e parë

Një panoramë më 360 shkallë i bazuar në Berlin , artisti Yadegar Asisi shfaq Betejën e Kombeve  në qytetin ku ajo u zhvillua- Leipzig, Germany.

 5

Nxehtësia e betejës

Një zjarrëfikës trajton flakët  ngaSilver Fire , duke plagosur dy zjarrëfikës dhe një civil.

 6

Prek qiellin

E para e 88 turbinave  të instaluara në Wind Power Park Eolico, Panama, është faturuar si më e madhja në Amerikën Qendrore.

7

Protesta e Arinjve

World Wildlife gjeti të vendosura rreth 1600 skulptura  të arinjvë panda  në stacionin hekurudhor  Hauptbahnhof

 8

Meat Feat

Profesori Mark Post  mban laboratorin e parë në botë ku rritet  mishi i viçit , i përbërë  nga rreth 200 proteina të gruumbulluara së bashku .

9

Burimi: http://www.bbc.co.uk

0

Thënie nga Franc Kafka

kafka

 • Libri është si një çelës për dhomëzat e panjohura brenda kështjellës së vetes sonë.
 • Rinia është lumturi, sepse ka mundësi të ketë edhe bukuri. Ai që ka aftësinë të shohë bukurinë, kurrë nuk plaket.
 • Unë shkruaj ndryshe nga ajo që mendoj, flas ndryshe nga ajo që mendoj, mendoj ndryshe nga ajo që duhet të mendoj dhe kështu vazhdon deri në errësirën më të thellë.
 • Jam i lirë dhe kjo është arsyeja që jam i humbur.
 • Shenja e parë që nis të kuptosh është dëshira për të vdekur.
 • Jam një kafaz në kërkim të një zogu.
 • Të gjitha gjuhet janë një përkthim i keq.
 • Kuptimi i jetës është se ajo ndalon.
 • Librat janë narkotikë.
 • Shtigjet janë krijuar nga të ecurit e njerëzve.
 • Jam me zinxhirë, mos i prek zinxhirët e mi.
 • Në univers ka shumë shpresë … por jo për ne.
 • Thonë se injoranca është lumturi, por gabohen.
 • Askush nuk mund ta shohë të vërtetën, por mund të jetë e vërteta.
 • Njeriu thotë sa më pak gënjeshtra që të jetë e mundur vetëm duke thënë sa më pak gënjeshtra që të jetë e mundur, dhe mos e pasur asnjë mundësi që ta bëjë këtë gjë.
 • Frytshmëri është të bësh gjëra që nuk ishe i aftë t’i bëje më parë.
 • Vetëkontroll do të thotë të dëshirosh të jesh i frytshëm në një pikë në rrezatim të pafund me ekzistencën time shpirtërore.
 • Sa kohë që e ke kafshatën në gojë, atëherë i ke zgjidhur të gjitha problemet e momentit.
 • Fillo me çka është e drejtë sesa të fillosh me çka është e pranueshme.
 • Vuajtja është elementi pozitiv i kësaj bote, në të vërtetë është e vetmja lidhje midis kësaj botes dhe pozitives.
 • Provohu me njerëzimin. Kjo është diçka që e bë dyshuesin të dyshojë, besuesin të besojë.
 • Historia e njerëzimit është çasti midis dy hapave të udhëtarit.
 • Medimi nga ana e gjarpërit është i nevojshëm. E keqja mund ta bëjë për vete njeriun, por nuk mund të bëhet njeri.
 • Fakti që synimi ynë është i matur saktësisht me jetën tonë, na e jep ne përshtypjen se jemi të përjetshëm.
 • Shpirti bëhet i lirë vetëm kur ai të pushojë së qeni një mbështetje.
 • Ka vetëm dy gjëra. E vërteta dhe gënjeshtrat. E vërteta është e pandashme, gjersa ajo nuk e njeh veten; të gjithë ata që duan ta njohin, vetëm sa gënjejnë.
 • Ne të gjithë kemi flatra, por ato nuk na duhen ne për asgjë dhe nëse do të mundnim, do t’i shqyenim.
 • Rinia është e lumtur, sepse ajo e ka mundësinë ta shohë të bukurën. Të gjithë ata që janë të aftë ta shohin të bukurën, nuk plaken kurrë.
 • Ne jemi mëkatarë jo vetëm se kemi ngrënë Pemën e Dijes, por edhe sepse nuk e kemi ngrënë Pemën e Jetës.
 • Njeriu i veprimit i detyruar të mendojë, është i palumtur deri në çastin që ia arrin të dalë nga kjo situatë.
 • Një shkallë që nuk konsumohet nga hapat e njerëzve, nisur nga pikëpamja e saj, është vetëm diçka e rëndomtë prej druri.
 • Shoqërimi me qenie njerëzore çon në vetëvëzhgim.
 • Të besosh në progresin nuk do të thotë të besosh se është bërë ndonjë progres.
 • Duke besuar me pasion në diçka që ende nuk ekziston, ne e krijojmë atë. Joekzistuesja është çfarëdo gjëje që ne nuk e kemi dëshiruar mjaftueshëm.
 • Duke ia imponuar një përgjegjësi tepër të madhe, për më tepër, të gjithë përgjegjësinë, vetvetes, ti e rrënon vetveten.
 • Fatkeqësia e Don Kishotit nuk është përfytyrimi i tij, por Sanço Pançoja.
 • Mos u dëshpëro, madje as nga fakti se ti nuk dëshpërohesh.
 • Çdo revolucion avullon dhe lë prapa vetëm lëmashkun e një burokracie të re.
 • E ligë është çdo gjë dëfryese.
 • Nga një pikë e caktuar e lëvizjes përpara nuk ka më kthim prapa. Kjo është pika e cila duhet arritur.
 • Zoti t’i jep arrat, por ai nuk t’i thyen ato.
 • Ai që kërkon nuk gjen, por ai që nuk kërkon do të gjendet.
 • Qielli është memec, ai i bën jehonë vetëm memecërisë.
 • Si mund të gjesh kënaqësi në botë nëse nuk e ke atë për strehë?
 • Unë nuk i lexoj reklamat. Sepse do ta harxhoja gjithë kohën duke kërkuar gjëra.
 • Unë kam ndjesinë e vërtetë të vetes sime vetëm kur jam tej mase i palumtur.
 • Dembelia është fillimi i të gjitha veseve, kurora e të gjitha virtuteteve.
 • Nëse unë do të jetoj përjetësisht, si do të ekzistoj nesër?
 • Nëse do të ishte e mundur të ndërtohet Kulla e Babilonisë pa u ngjitur atje, atëherë do të ishte lejuar ndërtimi i saj.
 • Në debate krahasimet janë si këngët në ashuri; ato përshkruajnë shumë, por nuk vërtetojnë asgjë.
 • Në luftën midis teje dhe botës, përkrahe botën.
 • Në teori ka një mundësi të lumturisë së përkryer: Të besosh në elementin e pashkatërrueshëm brenda dikujt, dhe të mos përplasesh me të.
 • Është e rehatshme të mendosh se shpërpjesëtimi i gjërave në botë duket se është vetëm aritmetik.
 • Është shpesh më e sigurtë të jesh në zinxhirë se të jesh i lirë.
 • Sa tmerrshëm e pakët është njohja e vetes sime, krahasuar me njohjen e dhomës sime.
 • Ende pa i thënë gjërat, i bën – kështu vepron njeriu me vlera.
0

Shikojeni kete reklame!

video1

baby&me / the new evian film