Kuriozitete të ndryshme.

Kuriozitete

Grimcat e hekurit të gjetura në  Hënë dhe të sjella në Tokë kanë një veti të veçantë, ato nuk ndryshken .

Flokët dhe thonjtë vazhdojnë të rriten edhe pasi njeriu ka vdekur .

20% e energjisë së trupit përdoret nga truri .

Përgjatë 75 vjetësh jetë kalon më tepër se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lëng nëpër zorrë. 

I pari që ka filluar shërbimin postar ka qenë Muavi Ibn Ebu Sufjan. 
Shërbimi postar bëhej me kuaj dhe me deve.

Në shekullin e X, Raziu bëri operacionin e parë me qepje, ku pejtë e nevojshëm i përgatiti nga zorrët e kafsh   ëvë. 
Në qytetin e Hamburgut në Gjermani ka 27 xhamia.

Në Romë ndodhet xhamia më e madhe në Evropë.

Për herë të parë koncepti i sinusit dhe i kosinusit në trigonometri është fytur nga shkencëtari arab Batani. Tabelën e parë të sinuesve e bëri Hasan El-Marakeshi më 1299. 

Në vitin 1957 mbreti i Francës Henri i III themeloi në Paris katedrën e gjuhës arabe që të lehtësojë zhvillimin e studimeve mjeksore. 

Thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë !! 

Televizioni i parë u zbulua nga J. L. Bajd, më 1928. 

Automobili i parë u konstruktua nga Karl Benz më 1885. 

Jupiteri është aq i madh sa që mund të zinte brenda tij të gjithë planetët e tjerë.. 

Dielli mund të nxërë brenda tij një milion Toka. 

 

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.

Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.

Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

Vetem mushkonjat femra pickojne.

Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.

Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.

Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.

Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.

Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.

Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.

Në qoftëse do të humbasë trysnia e kabinës së një aeroplani, pasagjeri mund të mos i humbasë ndjenjat e tij vetëm për 18 sekonda.

Rrotullimi i hënës rreth tokës zgjat 27 ditë.

Golin e parë në kampionatin e parë botëror të futbollit e ka shënuar Meksika.

Hartuesi i ligjeve të para në botë ishte Hamurapi.

Filmi i parë shqiptar ishte “Fëmijët e saj”

Fjala TURIZËM ka ardhur nga vizita e parë e një grupi në histori që u bë ne zonën franceze TOURS.

Foshnjat ëndërrojnë përpara se të lindin.

Lopët prodhojnë më shumë qumësht kur dëgjojnë muzikë.

Tirana ndodhet në të njëjtin paralel me Napolin, Madridin dhe Stambollin dhe në të njëjtin meridian me Budapestin dhe Krakovin.

Tirana u themelua më 1614 nga Sulejman Pasha, me origjinë nga fshati Mullet. Fillimisht ai ndërtoi një xhami, një furrë dhe një hamam. Dy shekuj më vonë drejtimin e qytetit e mori familja Toptani nga Kruja.

Gjuha e balenës blu është më e rëndë se sa një elefant mesatar.

Në qoftë se do të hapnim nervat e një njeriu mesatar, atëherë ato do të kishin së bashku një gjatësi prej 40 milje.

E pa Besushme por e vertet binduni : lexo me kujdes dhe vemendje ! 

Sulmi ndaj kullave binjake….

Ne kete artikull do te gjeni disa nga kuriozitetet dhe koicidentet mbi shkatërrimin e kullave binjake ne 11.shtator.2001…. Keto fakte vertete do ju mahnisin…
>————————————————————————–

1) New York City ka 11 shkronja
2) Afghanistan ka 11 shkronja
3)Ramsin Yuseb (Terroristi qe tentoi te shkatrroi Kullat Binjake ne 1993) ka 11 shkronja
4) George W Bush ka 11 shkronja…

Mund te jete koicidence, por nuk mbaron me kaq:

1)New York eshte shteti i 11-te i SHBA-ve
2)Avioni i pare qe goditi Kullat Binjake ishte avioni me numer udhetimi 11
3)Ky avion kishte regjistruar 92 pasagjere. 9+2=11
4) Avioni me numer udhetimi 77, i dyti qe goditi Kullat Binjake, kishte regjistruar 65 pasagjere. 6+5=11
5) E gjithe kjo ndodhi me 11 shtator, ose 9/11 sic njihet ne publik 9+1+1=11
6)Ky kombinim numrash (911) eshte i njejte me numrin e telefonit per Emergjencat ne SHBA. 9+1+1=11

Koicidenca?! Vazhdojne…

1)Numri total ne te dy avionet eshte 254 2+5+4+11
2)11 Shtatori eshte dita e 254 e vitit kalendarik. Serish 2+5+4+11
3)Bombardimet ne Madrid ndodhen me 3/11/2004. 3+1+1+2+4=11
4)Tragjedia e Madridit ndodhi fiks 911 dite mbas tragjedise ne New York. 9+1+1=11

Nese je akoma i pabindur provo kete gjene:
Hap Microsoft Word dhe bej si vijon:

1. Shkruaje me te medhaja Q33NY. Ky ishte emri teknik i avionit te pare qe goditi Kullat Binjake.
Q33NY
2. Selektoje tekstin Q33NY
Q33NY
3 Zmadhoje fontin ne masen 48. Q33NY
4. Ndryshoje emrin e fontit ne WINGDINGS

Cfare mendoni tani ?!!!
Ketu jane dy foto nga shkatrrimi i kullave binjake…. Eshte kje e vertet!!!!!

Makina më e vjeter në botë

Makina më e vjetër në botë kushtoi 4.62 mln dollarë!

Makina më e vjetër në botë që ecën ende është shitur për 4.62 milion dollarë, tetë herë më shumë se çmimi me të cilin ishte nxjerrë në ankand. Blerësi i makinës unike 1884 De Dion Bouton et Trepardoux Dos-a-Dos Steam Runabout ose siç njihet ndryshe La Marquise, e prodhuar në vitin 1884 ka preferuar të mbetet anonim.

Makina 127-vjeçare kap një shpejtësi maksimale prej 60km/h. La Marquise është makina që ka fituar garën e parë në botë për makina.

Ajo ka pasur gjithsej 4 pronarë dhe është restauruar dy herë.

Gruaja më e shëndoshë në botë

Susanne Eman, është gruaja më e shëndoshë në botë, por ajo nuk kënaqet me kaq.
Gruaja amerikane peshon 330 kg dhe kërkon të arrijë të paktën 730 kg për tu bërë femra më e shëndoshë në historinë e njerëzimit.
Cuditërisht, nëna e dy djemve pëlqehet nga shumë meshkuj dhe ajo është modele në website-t me femra super të shëndosha

Embelsira Rrekord

Embelsire rekord – Realizohet ne Shangai torta me e gjate e Krishtlindjes qe eshte bere deri me sot. Torta eshte 1068 metra dhe eshte pergatitur nga 80 pasticere

Peshqit më të moshuar në botë

Dy peshq akuariumi, më të vjetrit të njohur në Britaninë e Madhe dhe mbase edhe në botë, festuan ditën e mërkurë 34-vjetorin e tyre.

Në fakt, ata mund të jenë edhe më të moshuar se kaq, rrëfen pronari, i cili fitoi “Splishin” dhe “Splashin” në një kënd lojrash, në vitin 1977. Atëherë, ata kishin një ngjyrë të kuqe të ndezur, por me kalimin e viteve, nga pleqëria janë shndërruar në gri.

Çifti i peshqve ka jetuar më shumë edhe se katër mace të shtëpisë. Diçka e tillë është e pashpjegueshme duke patur parasysh se peshqit jetojnë maksimalisht deri në dhjetë vjet, ndërsa ata që rriten në akuarium, kanë një jetëgjatësi shumë më të ulët.

”Nuk e kam idenë se si ia kanë bërë që të jetojnë të dy kaq gjatë. Kemi mbajtur të pastër akuariumin dhe i kemi hedhur ushqim çdo mëngjes, por nuk kemi bërë asgjë tjetër të veçantë. Janë bërë si pjesë e shtëpisë”, shprehet pronari, sipas të cilit, ka shumë gjasa që shtëpia t’u mbetet peshqve, pasi me “siguri do të jetojnë më gjatë se ne”, batuta e tij.

Në librin Gines, peshku më i moshuar ka ngordhur në moshën 43 vjeçare.

 Burimi:http://roksanakorbi.wordpress.com