Archive for July, 2013

0

Imazhet e stuhive rrufe poshtë në Tokë të kapura nga një astronaute 400 milje larg.

1 2 3 4 5 6

Fotot mahnitëse nga maja e botës tregojnë një pamje unike të stuhive rrufe në Tokë. Këro imazhe janë kapur 400 milje larg nga Toka. Një nga fotot më mbreslënëse tregon  qiellin e mëngjesit kaliforninan sipër Los Angeles dhe San Diego  të ndezur më rreze drite. Fotot u bënë nga  Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS)  nga sateliti i cili rrotullohet nga astronautja  Karen L. Nyberg i NASA . Stuhia shpërtheu herët ëktë jave duke krijuar një pamje spektakolare të mrekullueshme. Ajo gjithashtu mori foto të stuhive nga Afrika Perëndimore dhe Azia , ku kapi dhe një vijë të kuqe që nuk ishte kapur ndonjëherë më parë. Fenomeni ndodh kur të shtënat shkojnë drejt tokës , rrufeja shpërthen poshtë mbi re 50 milje dhe krojon fije të kuqe shumë të larta.

Burimi:http://www.dailymail.co.uk

0

Çfarë ofron Google Glass

sunglassesGjiganti i internetit Google është duke provuar pajisjen e tij më të re, Google Glass, të cilën kompania e përshkruan si një kompjuter që vishet dhe që mund të revolucionarizojë mënyrën se si ne ndërveprojmë me njëri-tjetrin dhe me botën. Materiali në vazhdim na tregon se çfarë është kjo pajisje dhe se çfarë është në gjendje të bëjë.

Read the rest of this entry »

0

Platforma OpenOffice 4.0, në dispozicion për përdoruesit

Open office4

Fondacioni Softeurik Apache (ASF) ka lajmëruar lëshimin e OpenOffice 4.0 .

Read the rest of this entry »

0

Hoteli jaht me 5 yje vjen së shpejti në Gjibraltar!

5 4 3 8 2 7

Read the rest of this entry »

0

Makina e parë me hidrogjen

makineMakina e parë për prodhim masiv që funksionon me hidrogjen do të arrijë së shpejti në Londër.

Read the rest of this entry »

0

Merrni fjalëkalimet tuaja me vete kudo që të shkoni!

Menaxherët e fjalëkalimeve  ju ndihmojnë

Read the rest of this entry »

0

Si të kesh një pamje të plotë të dritares Compose në Gmail?

gmail-fullJavën e kaluar folëm për një aplikacion të ri të Gmail, Tabs , sot do të flasim për  një tjetër i cili po përdoret shumë : një dritare e plotë e një mesazhi të ri.

Read the rest of this entry »

0

Shkencëtarët japin datën e mbarimit të botës: AD 2000002013

“Të gjitha kafshët dhe bimët zhduken. Oqeanet do të thahen dhe Toka do të trashëgohet vetëm nga insektet më rezistente. ”

Read the rest of this entry »

0

Si të aktivizoni ose çaktivizoni tabs në gmail?

gmail tabsGmail hapi një nga tiparet e tij më të mira : Inbox Tabs

Read the rest of this entry »

0

Lumi i gjelbër

 irgud Lumi i gjelber 1 irgud Lumi i gjelber 2irgud Lumi i gjelber 3

Lumi i gjelbër! Ky është lumi më i gjelbër në botë , por jo  për shkak të ngjyrës së ujit të tij .

Read the rest of this entry »

0

Xham kuarci për të ruajtur 300 TB në DVD

DVD300TBHulumtuesit në Universitetin e Southampton

Read the rest of this entry »

0

Piramidat e humbura të Egjiptit gjenden në Google

piramida1

Disa kodra prej rëre të zbuluara në shkretëtirën egjiptiane duke përdorur Google Earth, mund të jenë vendi i piramidave të humbura. 

Read the rest of this entry »

0

DIZENJIME TE REJA PËR T’U RIKTHYER GJALLËRINË QYTETEVE !

p01btn2r p01btjdf p01btjcr

 

 

Për ndërtimin e ndërtesave urbane përdoren materiale të ndryshme të cilat shkaktojnë ndotje.

Read the rest of this entry »

0

Zbavitini dhe edukojini fëmijët me këto aplikacione

appfemijTeknologjia është një nga mjetet më të 
fuqishme për të zhvilluar mendjen. Sot fëmijët janë shumë të dhënë pas 
lojërave 3D dhe përdorimi i mouse-it, tastierës apo ndërfaqes me prekje 
vjen në radhë të dytë për ta.

Read the rest of this entry »

0

Heliosfera dhe kufijtë e sistemit diellor

Heliosfeheliosferara, ajo shtresë e hapësirëts që ndikohet nga Dielli, është një mënyrë për të përcaktuar kufijtë e sistemit tonë diellor.

Read the rest of this entry »

0

Thënie nga Franc Kafka

kafka

  • Libri është si një çelës për dhomëzat e panjohura brenda kështjellës së vetes sonë.

Read the rest of this entry »

0

Piramidat e Egjiptit, efekti çudibërës i tyre

egyptPiramidat egjiptiane janë një nga çudirat më të mëdha botërore dhe ndërtesat më misterioze që ekzistojnë në Tokë.

Read the rest of this entry »

0

Në nëntokë mund të strehohen miliona njerëz

CavesGjatë gjithë historisë së regjistruar të njerëzimit është folur për botën e nëndheshme, krijesat e saj dhe ferrin që përfaqëson kjo botë.

Read the rest of this entry »

0

Kërcënimi në Oqeanin Atlantik!

 

Një ekspeditë e berë në brendësinë e oqeanit Atlantik

Read the rest of this entry »

0

Zbulohet ‘’Planeti Blu’’ jashtë sistemit tonë diellor

Për herë të pare astronomët kanë arritur të përcaktojnë një planet blu jashtë sistemit tonë diellor , një gjigant me gaz blu 63 vite-dritë larg.

Duke përdorur teleskopin  Hubble Space , një ekip ndërkombëtar tha se  planeti i  njohur si  HD 189733B duket si një pikë e thellë blu nëse shihet nga afër.

Astronomët besojnë se ngjyra blu e tij i faturohet pranisë së qelqit në atmosferën e këtij planeti. Për shkak të distancës së afërt me yllin e tij, temperatura e HD 189733 shkon deri në mijëra gradë celcius, ndërsa erërat në sipërfaqen e planetit kapin shpejtësinë ekstreme prej 7 mijë kilometrash në orë. Astronomët zgjodhën planetin për vëshgim  për shkak të afërsisë së tij me Tokën .

E kemi të vështirë të përcaktojmë faktorët që i japin ngjyrë planeteve të sistemit tonë diellor, imagjinoni të përcaktojmë saktë faktorët e një planeti jashtë këtij sistemi”, thotë Frederic Pont, nga Universiteti i Eksterit në Angli. 

Megjithatë identifikimi i planetit të ri shihet si një hap përpara në studimin e planeteve të reja jashtë sistemit tonë diellor. 

Burimi:http://news.yahoo.com/