ASTRONOMI Archive

0

Kush e dinte se hapësira ishte kaq shumëngjyrëshe?

1

NASA ka shfaqur një panoramë, që tregon kozmosin shumëngjyrësh. Imazhi e mahnitshme janë kapur nga teleskopi Hubble , dhe për herë të parë imazh është e përfshirë drita ultraviolet, e cila normalisht nuk është  e dukshme për syrin e njeriut.Në foto shfaqen rreth 10.000 galaktika 5 deri në 10 miliard vjeçare.

Burimi: http://www.dailymail.co.uk/

0

Një top në Hapësirë!

1

Në 1971 Alan Shepard luajti golf në Hënë.

Në 2007 Clay Andreson  luajti futboll amerikan në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Read the rest of this entry »

0

E ardhmja e Universit!

Si do të marrë fund  Universi- nga një shpërthim  apo nga një përmbytje?Host Joe Hanson  merr një udhetim nga e ardhmja e afërt në të ardhmen e largët  dhe tregon se si universi mund të shkojë drejt fundit. Në videon e quajtur ‘’E ardhmja e Largët’’ ai thotë që shumica e  njerëzve që sot janë gjallë, pas disa vitesh nuk do të ekzistojnë më në Tokë. Read the rest of this entry »

0

Vrima misterioze e Diellit!

1 2

NASA ka lëshuar një video mahnitëse që tregon një ‘’vrimë’’ katrore që paraqitet në sipërfaqen diellore. Read the rest of this entry »

0

Hëna mahnitëse!

I pari eklips nga të 4 e “hënës së përgjakur” u shfaq sa i mrekullueshëm po aq dhe i frikshëm. Read the rest of this entry »

0

Toka e 2-të!

Për vite me rradhë astronomët kanë kërkuar për një planet si tonin jashtë sistemit diellor  që mund të sigurojë jetën. Read the rest of this entry »

0

Po aq i mrekullueshëm edhe kur shihet nga Hapësira!

Të qëndrosh në buzë të Kanionit të Madh është një eksperiencë e jashtëzakonshme, por imazhet e marra nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor , tregojnë se kjo eksperiencë mund të përjetohet dhe vetëm duke e parë atë! Read the rest of this entry »

0

Mickey Mouse në Jupiter! :O

1

Fotografi Damian Peach  arrit të fotografojë imazhin e karakterit më të pëlqyer për fëmijët, Mickey Mouse, në një tjetër planet.Ai po përpiqej të kapte ne foto disa stuhi kur ai zbuloi një fytyrë të njohur. Tre stuhitë rrethore të Jupiterit  janë vendosur në mënyrë të përkryer duke formuar skicën e fytyrës së Mickey Mouse.

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/

0

NASA kërkon mënyra për të gjuajtur asteroidët!

1

Agjencia amerikane e hapësirës Nasa është duke kërkuar disa mënyra të cilat mund të ndihmojnë në  parandalimin e një katastrofe globale, duke identifikuar asteroidët  që mund godasin Tokën. Read the rest of this entry »

0

Më 4 janar 2014 njerëzit do të notojnë në Tokë

astronautiAstronom britanik Patrik Mur hedh hipotezën s se më 4 janar 2014 ora 09:47 do të dobësohet e forca tërheqëse e Tokës. Read the rest of this entry »

0

Projekti Lunar Ring: Energji nga Hëna

hena energji2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Read the rest of this entry »

0

Shikoni Tokën në kohë reale

toka1Kamerat e kualitetit HD të cilat do të vendosën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, do t`u krijojnë mundësinë banorëve të Tokës që të shikojnë Planetin e tyre, me anë të video-xhirimeve që këto kamera do të realizojnë dhe do të dërgojnë në tokë. “Do të duket diqka e mrekullueshme” u shpreh një zyrtar nga kompania UrtheCast. Read the rest of this entry »

0

Miliarda planete si toka

s-diellorVetëm në galaktikën tonë janë të paktën 8.8 miliardë planetë të ngjashëm me Tokën. Në këtë përfundim ka mbërritur puna kërkimore disa-vjeçare e një grupi astronomësh të Universitetit Berkeley në Kaliforni të udhëhequr nga Erik Petigura. 

Rezultati i studimit është publikuar në revistën “Pnas”. Në bazë të të dhënave të mbledhura nga teleskopi “Kepler” besohet se në Rrugën e Qumështit janë nga 40 deri në 50 miliard yje. Shkencëtarët e NASA-s pranojnë se 22 për qind e këtyre yjeve kanë karakteristikat e Diellit tonë. Nëse këtyre shifrave u shtohet edhe numri i yjeve më përmasa më të mëdha, numri i planetëve që rrotullohen rreth asaj që shkencëtarët e quajnë “zona e jetës”, në yllin përkatës do të shtohej me 20 miliard.

“Zona e jetës” quhet orbita e përshkuar nga një planet që ndodhet në një distancë të favorshme nga ylli përkatës  që mundëson zhvillimin e jetës.

Sipas studiuesve të universitetit, mendohet që planeti më i afërt me jetë ndodhet rreth 12 mijë vite dritë larg. Petigura dhe kolegët e tij analizuan të dhënat nga 42 mijë yje të ngjashëm me Diellin “ku gjetën” 603 planetë, 10 me diametër sa Toka dhe një ose dy prej tyre që orbitonte në “zonën e jetës”.

Hapi tjetër thonë shkencëtarët, është studimi me anë të teleskopëve të fuqishëm të atmosferës së këtyre planetëve për të kuptuar nëse vërtet janë plotësojnë kushtet jetsore. Pavarësisht këtij rezultati, studiuesit përmbahen duke deklaruar se jo të gjithë planetët e ngjashëm me Tokën mund të kenë jetë.

Read the rest of this entry »

0

Toka në Alarm, temperatura është gjithmonë në rritje dhe niveli i detit gjithnjë dhe më i lartë.

tokaËshtë vërtet një alarm Real raportet e para të  IPCC OKB-së mbi ndryshimet klimatike që do të përfshijnë Tokën në vitet e ardhshme.

Read the rest of this entry »

0

A filloi jeta në Mars?

3 2 1

Read the rest of this entry »

0

Njerëzit janë mërzitur në Tokë, duan të jetojnë në Mars

MARSIRreth 100 mijë persona kanë shprehur deri më tani dëshirën për të jetuar në planetin Mars.

Read the rest of this entry »

0

Në nëntokë mund të strehohen miliona njerëz

CavesGjatë gjithë historisë së regjistruar të njerëzimit është folur për botën e nëndheshme, krijesat e saj dhe ferrin që përfaqëson kjo botë.

Read the rest of this entry »

0

Zbulohet ‘’Planeti Blu’’ jashtë sistemit tonë diellor

Për herë të pare astronomët kanë arritur të përcaktojnë një planet blu jashtë sistemit tonë diellor , një gjigant me gaz blu 63 vite-dritë larg.

Duke përdorur teleskopin  Hubble Space , një ekip ndërkombëtar tha se  planeti i  njohur si  HD 189733B duket si një pikë e thellë blu nëse shihet nga afër.

Astronomët besojnë se ngjyra blu e tij i faturohet pranisë së qelqit në atmosferën e këtij planeti. Për shkak të distancës së afërt me yllin e tij, temperatura e HD 189733 shkon deri në mijëra gradë celcius, ndërsa erërat në sipërfaqen e planetit kapin shpejtësinë ekstreme prej 7 mijë kilometrash në orë. Astronomët zgjodhën planetin për vëshgim  për shkak të afërsisë së tij me Tokën .

E kemi të vështirë të përcaktojmë faktorët që i japin ngjyrë planeteve të sistemit tonë diellor, imagjinoni të përcaktojmë saktë faktorët e një planeti jashtë këtij sistemi”, thotë Frederic Pont, nga Universiteti i Eksterit në Angli. 

Megjithatë identifikimi i planetit të ri shihet si një hap përpara në studimin e planeteve të reja jashtë sistemit tonë diellor. 

Burimi:http://news.yahoo.com/

0

Asteroidët premtues, por edhe kërcënues

asteroidAsteroidët, të vegjël dhe të mëdhenj që shpërthejnë dhe shpërndahen në sistemin tonë diellor, janë premtues për zbulimet në hapësirë, por përbëjnë njëkohësisht rreziqe për ne në Tokë. Ekspertët flasin për rrezikun që përbëjnë asteroidët dhe se si shkencëtarët mendojnë ta mbrojnë Tokën dhe banorët e saj prej tyre.

Read the rest of this entry »

0

Zbulohen planete që mund të kenë kushte për jetë

planetAstronomët vazhdojnë kërkimet për planete që mund të kenë ngjashmërri me Tokën përsa i përket madhësisë dhe temperaturës. Shkencëtarët njoftuan të enjten se kanë zbuluar 3 planete në dy sisteme planetare, që mund të jenë në distancat e duhura nga yjet e tyre për të qënë të përshtatshme për të patur ujë të lëngët. Suzanne Presto e Zërit të Amerikës njofton nga Uashingtoni rreth këtyre zbulimeve që u bënë duke përdorur teleskopin e hapësirës Kepler të NASA-s.
  Read the rest of this entry »