KURIOZITETE Archive

0

E ardhmja e Universit!

Si do të marrë fund  Universi- nga një shpërthim  apo nga një përmbytje?Host Joe Hanson  merr një udhetim nga e ardhmja e afërt në të ardhmen e largët  dhe tregon se si universi mund të shkojë drejt fundit. Në videon e quajtur ‘’E ardhmja e Largët’’ ai thotë që shumica e  njerëzve që sot janë gjallë, pas disa vitesh nuk do të ekzistojnë më në Tokë. Read the rest of this entry »

0

Vrima misterioze e Diellit!

1 2

NASA ka lëshuar një video mahnitëse që tregon një ‘’vrimë’’ katrore që paraqitet në sipërfaqen diellore. Read the rest of this entry »

0

Bukuria e Kripës!

Fotografi Sergey Anashkevych po udhëtonte me tren  përgjatë Krimeas , kur ai fotografoi këto pamje të mrekullueshme.Këto imazhe janë të banesave prej kripe të ndodhura në Sivash. Read the rest of this entry »

0

Mickey Mouse në Jupiter! :O

1

Fotografi Damian Peach  arrit të fotografojë imazhin e karakterit më të pëlqyer për fëmijët, Mickey Mouse, në një tjetër planet.Ai po përpiqej të kapte ne foto disa stuhi kur ai zbuloi një fytyrë të njohur. Tre stuhitë rrethore të Jupiterit  janë vendosur në mënyrë të përkryer duke formuar skicën e fytyrës së Mickey Mouse.

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/

0

Acidi i Milingonave!

1 2 3

Ato janë të njohura nga puna e tyre në grupe dhe duken mjaft të qeta, por duket se kjo gje nuk është e vërtetë. Read the rest of this entry »

0

Kristali më i vjetër i Tokës!

1

Mund të duket vetëm si një  fragment i një kristali të bukur , por kjo substancë blu është mjaft  e rëndësishme për shkencën , sepse është pjesa më e vjetër e Tokës.

Read the rest of this entry »

0

Ishulli i zhdukur shfaqet përsëri!

1

Në vitin 1905 një taifun shkatërrues pushtoi Nadikdik në mes të oqeanit Paqësor, duke shkaktuar vdekjen e pothuajse të gjithë banorëve dhe duke zhdukur një pjesë të madhe të ishullit. Read the rest of this entry »

0

Klasa 1700 vjeçare!

1 2

Duket  që puna për t’i motivuar fëmijët që të punojnë shumë  dhe për t’i edukuar ata  ishte një detyrë e rëndësishme e mësuesve në Egjiptin Antik. Read the rest of this entry »

0

Udhëtim magjepsës përmes Universit!

1 2 3 4 5 6

Read the rest of this entry »

0

Boronica në Mars?!

2 article-2535708-1A7A921B00000578-627_964x956 Read the rest of this entry »

0

Qytetet e ngrira!

I ftohti polar që ka përfshirë një pjesë të madhe të Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë përvec problemeve dhe vështirësive që ka krijuar në qarkullim dhe shërbimet e tjera për miliona banorë, ka shndërruar komplet natyrën e zonave. Read the rest of this entry »

0

Foto të mahnitshme të një shpelle!

Këto foto të mahnitshme nëntokësore janë kapur nga  një shpellë në  jug te Uellsit! Read the rest of this entry »

0

Ylberi I Diellit!

2 3 4 1

NASA ka treguar një imazh të pabesueshëm  që tregon ngjyrat e shumta që burojnë nga dielli në gjatësi vale , por nuk mund të shihen nga syri I njeriut! Read the rest of this entry »

0

Makina me kube!

1645 3

Një sipërmarrës  Australian dhe një “gjeni” i teknologjisë së lartë ka ndërtuar një makinë LEGO e cila mund të ecë dhe në rrugë. Read the rest of this entry »

0

Iluzioni Optik Cornsweet

 12

Duket qartë që këto dy blloqe nuk kanë ngjyra të njëjta , por po të vendosim njërin gisht përgjatë  qendrës së linjës, do të bllokonim pjesët e errëta dhe ato të lëhta , dhe sytë tane do të fillojnë të tregojnë të vërtetën! Read the rest of this entry »

0

Historia e Kompjuterit

pcKompjuteri është një makinë llogaritëse e sofistikuar.
 

Read the rest of this entry »

0

Matja e kalorive të ushqimit me anë të skanimit!

4

A është kjo e ardhmja e dietave të  ndryshme ? Pajisja që mat se sa kalori ndodhen në ushqim vetëm duke e skanuar atë.

Read the rest of this entry »

0

π në art!

654321

Kjo është matematika që ju nuk e keni parë kurrë më parë- e transformuar në një art!

Read the rest of this entry »

0

10 fakte të rralla nga jeta e Albert Einstein

albert1- Ajnshtajni ishte një bebe e shëndoshë me një kokë të madhe
Kur nëna e Albertit, Paulinë e lindi, koka e tij ishte kaq e madhe dhe e shtrembëruar, sa ajo kujtoi se mos ishte e deformuar. Fundi i kokës së tij ishte shumë i madh, aq familja mendoi se ishte ishte një fëmijë anormal.
 

Read the rest of this entry »

0

Mishi i printerit 3D mund të jetë e ardhmja e ushqimit!

1

Një nga punët më emocionuese të printerit 3D ditët e fundit, është prodhimi i indeve njerëzore.

Read the rest of this entry »