SHKENCA/TEKNOLOGJIA Archive

0

Makina e Google.

2

Në vend që të dizenjojnë makina të tjera ,ato do të prodhojnë markën e tyre.Kompania e Google, ka nisur të prodhojë makina të cilat nuk kanë nevojë për shofer . Read the rest of this entry »

0

Fletorja që nuk mbaron asnjëherë!

1

Disa studentë nga Universiteti Bradford kanë dizenjuar një fletore që mund të ripërdoret herë pas here. Read the rest of this entry »

0

Ndryshimi i app Gmail , për Android.

gmail_1405204

Google ka lançuar përditësime të aplikacionit Gmail , për Android. Tani Gmail ka karakteristika të reja dhe përveç kësaj aftësinë për të ruajtur material ne Google drive. Read the rest of this entry »

0

E ardhmja e Universit!

Si do të marrë fund  Universi- nga një shpërthim  apo nga një përmbytje?Host Joe Hanson  merr një udhetim nga e ardhmja e afërt në të ardhmen e largët  dhe tregon se si universi mund të shkojë drejt fundit. Në videon e quajtur ‘’E ardhmja e Largët’’ ai thotë që shumica e  njerëzve që sot janë gjallë, pas disa vitesh nuk do të ekzistojnë më në Tokë. Read the rest of this entry »

0

Vrima misterioze e Diellit!

1 2

NASA ka lëshuar një video mahnitëse që tregon një ‘’vrimë’’ katrore që paraqitet në sipërfaqen diellore. Read the rest of this entry »

0

Bukuria e fshehur e luleve!

Lulet cilësohen si gëzimi i pranverës, për shkak të bukurisë së tyre, por duket se kjo bukuri nuk paska kufij. Read the rest of this entry »

0

Zbulohet elementi i 117 i SI.

1

Elementi më i rëndë  gjendet një hap larg për tu futur në sistemin periodik të elementëve kimikë. Kjo falë ekipit ndërkombëtar të shkencëtarëve në Qendrën e Helmholcit GSI për Heavy Ion Research në Darmstadt, Gjermani. Read the rest of this entry »

0

Insektet e lumtura!

Mund të duken si të pazakonta dhe të mrekullueshme , por këto insekte nuk janë thjeshtë një fytyrë e bukur. Read the rest of this entry »

0

A është kjo loja gjigante Jenga?!

Në pamje të parë ky koleksion i kontejnerëve me ngjyra duket më shumë si një lojë Jenga se një hotel. Read the rest of this entry »

0

Scooter elektrik dhe një valixhe!

 

1

Kombinimi i një motoçiklete të vogël me një valixhe , duket paksa e çuditshme. Read the rest of this entry »

0

Këpucët që ju tregojnë rrugën!

1 2 Read the rest of this entry »

0

Roboti Porton!

Një robot manekin që do të testojë gjeneratën tjetër të kostumeve mbrojtëse  për forcat e armatosura në UK, është prezantuar për herë të parë në Britani nga Ministria e Mbrojtjes. Read the rest of this entry »

0

Shfrytëzimi i dallgëve për energji.

dallgeNjë burim energjie të ripërtëritshme që shpesh nuk merret parasysh është fuqia e dallgëve të oqeanit. Shkencëtarët në Kaliforni thonë se energjia e përdorur nga lëvizja e rregullt e sasive të mëdha të ujit mund të sigurojë energji elektrike të lirë dhe ujë të pijshëm për komunitetet bregdetare.

Read the rest of this entry »

0

Makina elektrike që sfidon erërat e forta!

Fomm Concept One , është makina elektrike e krijuar për të sfiduar edhe  gjerat më të tmerrshme që mund të vijnë nga natyra. Read the rest of this entry »

0

“Smart Ring” 300-vjeçare!

Teknologjia e cila mund të “vishet”  mendohet të jetë moda e fundit e botës digjitale. Por koncepti nuk është aq i ri sa duket. Read the rest of this entry »

0

Bukuria e Qelizave!

Puna në laborator nuk duket shumë tërheqëse , por shkencëtarët, nga këto vende të izoluara, kanë nxjerrë imazhe të mrekullueshme të qelizave. Read the rest of this entry »

0

Një version i ri i Office për Mac!

1

Microsoft do të nxjerrë një komplet të ri për Mac para fundit të këtj viti , informon menaxheri i kompanisë së produkteve Office në Gjermani. Read the rest of this entry »

0

NASA kërkon mënyra për të gjuajtur asteroidët!

1

Agjencia amerikane e hapësirës Nasa është duke kërkuar disa mënyra të cilat mund të ndihmojnë në  parandalimin e një katastrofe globale, duke identifikuar asteroidët  që mund godasin Tokën. Read the rest of this entry »

0

Vepra e artit me 17 milionë ngjyra!

2 3 13

Këto vepra arti janë aq të bukura sa kur i sheh për herë të parë të bëjnë të mendosh se janë pikturuar me dorë. Në fakt ato janë rezultati i një algoritmi kompjuterik dhe përmbajnë gati 17 milion ngjyra të ndryshme. E quajtur  ‘rainbow smoke’ , dizenjimi dhe software u krijua nga programuesi  hungarez Jozsef Fejes, si pjesë e një konkursi online.

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/

0

iPhone miliona dollarësh!

2 1

Apple është kompania që ka prodhuar pajsije që janë shumë të përdorshme dhe mjaft të pëlqyera. Një model i veçantë iPhone sapo është krijuar nga një argjendar i kompanisë Alchemist London. Ky iPhone është iPhone më i shtrenjti në botë,£ 600,000. I quajtur celulari miliona dollarësh , iPhone është krijuar nga  24-karat bezel ari dhe është i mbuluar nga 700 diamante individuale  që arrijnë në mbi 7 karat.

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/