Archive for April, 2013

0

Bari hibrid mund të zvogëlojë përmbytjet.

Një grup studiuesish nga UK zbuluan barin hirbrid në tokë bujqësore, i cili zvogëlonte përmbytjet.

Një ekip shkencëtarësh të bimëve dhe të tokës thanë se testet kishin treguar se ky lloj bari reduktonte 52% të ujit. Ata thane se rrënjet e ketij bari kishin system të zhvilluar dhe mbanin lagështinë Brenda tokës pa e nxjerrë ate ne sipërfaqe.

Read the rest of this entry »

0

Kolesjani

0

Samsung Electronics ka rritur fitimet nga shitjet e smartphone.

Samsung Electronics ka postuar një fitim rekord tremujorë, nxitur kryesisht nga shitjet në rritje të smartphonëve të saj.

Rezultatet e firmës  koreane janë në kontrast të mprehtë me rivalin Apple, të cila këtë javë kanë raportuar një rënie në fitimet tremujore për herë të parë në një dekadë.

Read the rest of this entry »

0

Laptopi 1 Milion Dollarësh Debuton Në Treg

Kompania londineze e prodhimit të laptopëve luksoz ka lëshuar në treg një laptop të ri me cmim marramendës prej 1 milion dollarëve, në përpjekje për të kombinuar funksionalitetin me luksin.

Read the rest of this entry »

0

A do të bëhet interneti i vetëdijshëm?

Interneti është një formë e re e jetës që tregon shenjat e para të inteligjencës. Kështu thotë shkencëtari I trurit  Jeff Stibel. Ai argumenton se instalime elektrike fizike e internetit është pak a shumë si një tru rudimentarë dhe disa nga veprimet dhe bashkëveprimet që ndodhin në të janë të ngjashme me proceset që ne shohim në tru.

Read the rest of this entry »

0

Afroni më tepër imazhet në Google Maps

Ka nje menyre te “fshehte” per te afruar imazhet ne google maps. Gjeni zonen qe doni te zmadhoni dhe afrojeni deri ne maksimumin e mundshem.

Read the rest of this entry »

0

Ndërtoni aplikacione pa pagesë me LiveCode 6.0

Më përpara ndërtimi i aplikacioneve ishte diçka që mund të bëhej vetëm nga profesionistët dhe programuesit e mirëfilltë. Me zhvillimin e platformave që stimulojnë të gjithë njerëzit, pothuajse çdo njeri ka mundësi të arrijë të sjellë në realitet një ide për një aplikacion. Gjatë viteve të fundit kemi parë BuildAnApp apo Google’s App Inventor për Android, që  kanë nxitur të pasionuarit e aplikacioneve mobile të ndërtojnë të tilla.

Read the rest of this entry »

0

Ndërtohet roboti I madh me 6 këmbë.

Një robot gjigant me  6 këmbë u shpik nga një dizenjues I cili harxhoi 4 vite për ta ndërtuar.

Matt Denton, nga Hampshire, e vlerëson atë si një lodër  shumë të shtrenjtë për të cilin ai ka harxhuar mijëra £. Ai thotë se një kompani minerare dhe një organizatë detare kërkimore tani janë të interesuar në shpikjen  e tij dhe se ai shpreson se ajo mund të përdoret në panairet e shkencës.

Read the rest of this entry »

0

Google Glass Bazohen Në Android!

Google Glass është menduar të punojë në sistemin operativ të Google, Android, mirëpo deri më tash kompania ende nuk e kishte konfirmuar një lajm të tillë, derisa drejtori i saj Larry Page e ka pohuar këtë fakt për mediat botërore të teknologjisë.

Lajmi është publikuar pas prezantimit të rezultateve financiare të kompanisë, në të cilën Page ka thënë se “Natyrisht, Glass bazohet në Android, dhe kjo do të vazhdojë të transportohet në pajisjet e ndryshme” ka deklaruar Page.
Drejtori ekzekutiv i Google nuk ka dhënë detaje se në cilin version të Android bazohen syzet e mençura të kompanisë, mirëpo një gjë e tillë pritet të merret vesh së shpejti.
0

Printimi i shtëpisë!

Arkitektët kanë ndërmend të përdorin shtëpinë si një qendër e arsimi për të ndihmuar në promovimin e  printimit 3D.

Kjo gjë tingëllon si e çuditshme, të besh vetë projektin tënd, të printosh shtëpinë tënde!

Tulla, llaçi dhe ekuipazhi I ndërtimit tashmë zëvendësohen  me një ndërtesë e cila e transformon veten nga  grafika e ekranit të kompjuterit në botën e vërtëtë , kjo falë teknologjisë së re :printimi  3D.

Read the rest of this entry »

0

Një veshkë e rritur në laborator.

Në Massachusetts General Hospital në Boston, SHBA një veshke është “rritur” në laborator . Më pas ajo është transplantuar tek  një kafshë dhe menjëherë ajo ka filluar të kryejë funksionin e saj 

Organe të tjera janë rritur në kushte laboratori dhe është bërë transplanti i tyre , po kjo është hera  e parë që një organ i komplikuar si veshka të bëhet në mënyrë artificiale.

Një studim në revistën Nature Medicine tregoi se kjo veshkë është më pak efektive se ajo natyrale.

Burimi: http://www.bbc.co.uk/

0

Shumë sulme në platformën WordPress, si të mbroheni

Nëse keni ndonjë faqe në platformën WordPress duhet që të bëni ndryshime në mënyrë që të mbeteni të sigurt dhe të paprekur ndaj sulmeve që kanë filluar në mbarë botën.

Read the rest of this entry »

0

Leonard Euler

Leonhard Paul Euler, ( Leonard Paul Ojler), (15 Prill, 1707 Basel, Zvicër – 7 shtator, 1783 Saint Petersburg, Rusi), ishte matematikan dhe fizikan zviceran i cili kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në Rusi dhe Gjermani.

Read the rest of this entry »

0

Biçikleta E Zhdukur 50 Vjet Më Parë, E Kishte “Ngrënë” Druri

50 vjet më parë në Washington një fëmijë la biçikletën e tij pranë një druri dhe shkoi për të luajtur me bashkëmoshatarët. Kur u kthye nuk e gjeti më atë.

 

 

 

 

Read the rest of this entry »

0

Kjo Është Anija E Mbytur Më E Bukur Në Botë (Foto)

Fundi i oqeanit është i mbushur me rreth 3 milion anije të mbytura, sipas OKB.Por njëra prej tyre, e mbytur në një liqen në Ontario të Kanadasë, mund të quhet se është më e bukura në botë.Anija është gjashtë metër poshtë në ujërat e kristalta dhe pavarësisht se është mbytur në vitin 1885, ajo sërish është një atraksion për turistët e shumtë.

0

Ishulli i Kukullave

Ne nje ishull te erret dhe te frikshem ne kanalet e Xochimico afer Mexico City ndodhet ajo qe mund te jete atraksioni me i cuditshem dhe me i frikshem turistik ndonjehere.

Megjithate, ky ishull i trishtueshem dhe i frikshem nuk ka patur ndonjehere ne qellim qe te behej nje ndalese ne iteneraret e turisteve.

Ishulli i Kukullave i eshte dedikuar shpirtit te humbur te nje vajze te vogel qe u nda nga jeta shume shpejt.

Read the rest of this entry »

0

Një restorant si avion, 1500 dollarë një darkë!

Edhe në bordin e avionëve më luksoze mund të ketë disa gabime në ushqimin e shërbyer gjatë fluturimit. Për të kapërcyer këtë “paaftësi”, në Kinë vjen restoranti i frymëzuar “Airbus A380”. Resoranti “Chongqing” është projektuar si pjesa e brendshme e avionit me të gjitha detajet, nga karriget dhe deri te dritaret.

 

Read the rest of this entry »

0

Google ju krijon mundësinë të bëni një testament dixhital

Zgjidhni paraprakisht se çfarë të bëni me profilet  në rrjetin social dhe të dhënat pas vdekjes.Del përsëri në pah çështja e “testamentit dixhital’ me opsionin e ri të nisur nga Google, Inactive Account Manager.

Read the rest of this entry »

0

Fizikani i njohur i këshillon banorët e Tokës të marrin arratinë nga planeti

Astrofizikani i njohur britanik Stephen Hawking, një nga dhjetë gjenitë e kohës sonë, mendon se njerëzimi duhet të eksplorojë urgjentisht planete të tjera. Përndryshe njerëzit nuk do të mbijetojnë dot as për 1000 vjet.

Read the rest of this entry »

0

Disa mënyra për të përmirësuar jetëgjatësinë e baterisë

Kur na bie bateria deri në fund dhe na fiket telefoni, është njësoj sikur humbasim një pjesë nga vetja jonë, duke u ndjerë të distancuar nga bota.

Read the rest of this entry »