Archive for May, 2013

0

Siguria në rrjetet sociale. 5 Këshilla të nevojshme

Bota e rrjeteve sociale është çdo ditë në ndryshim, prandaj shpeshherë mund të bëhet e vështirë të dish të rejat e fundit lidhur me kërcënimet me të cilat përballet siguria jonë. Sot, nuk marrim pjesë vetëm në një apo dy rrjete sociale.

Njerëzit janë prezentë në Facebook, Twitter, Tumblr, Snapchat, Pheed, Vine etj. Këto llogari mund të ndërveprojnë gjithashtu me aplikacione të jashtme, çka ngre gjithmonë çështje mbi sigurinë dhe privatësinë. Më poshtë ju paraqesim pesë këshilla sigurie që duhet të kemi parasysh gjatë prezencës sonë në vitin 2013 në mediat sociale:

Read the rest of this entry »

0

Google planifikon të sjellë për shtetet në zhvillim internetin përmes “balonave wireless”

Google është duke punuar për sigurimin e internetit për vendet në zhvillim edhe përmes “balonave wireless” (pa tel).

Plani është që këta “balona” të përdoren për projektimin e internetit pa kabëll përmes platformave të lartësisë së madhe, në një gamë të gjerë.

Për momentin nuk ka informacione rreth shpejtësisë së internetit të cilën kjo platformë do ta sjellë.

Read the rest of this entry »

0

18 vjeçarja Kharen zbulon teknologjinë që mund të karikojë celularët për 20 sekonda

Këtë vit Panairi Ndërkombëtar i Shkencave dhe Inxhinierisë ka emëruar tre fituesit e saj. Ndër to përmendet 18-vjeçarja Eshea Khare për shpikjen e një super kondestatori, i cili  mund të ngarkojë një bateri telefoni celular brenda 20-30 sekondash.

Read the rest of this entry »

0

Smartfoni i parë me sistem operativ open source

Smartfoni i parë që do të funksionojë me sistemin operativ open-source është Jolla. Ai do te hidhet ne treg ne fund te ketij viti dhe do te kushtoje 399 euro. Jolla është emri i smartfonit, dhe njëkohësisht  i kompanisë finlandeze që e prodhon.

Read the rest of this entry »

0

Asteroidët premtues, por edhe kërcënues

Asteroidët, të vegjël dhe të mëdhenj që shpërthejnë dhe shpërndahen në sistemin tonë diellor, janë premtues për zbulimet në hapësirë, por përbëjnë njëkohësisht rreziqe për ne në Tokë. Ekspertët flasin për rrezikun që përbëjnë asteroidët dhe se si shkencëtarët mendojnë ta mbrojnë Tokën dhe banorët e saj prej tyre.

Read the rest of this entry »

0

10 fakte “të parëndësishme” për Zuckerberg

Të martën më 14 maj  Mark Zuckerberg mbushi 29 vjeç, shumë pak vite mbi shpinën e një miliarderi dhe mos harroni që ai bashkë-themeloi Facebook, rrjetin social më të madh në botë, kur ishte ende adoleshent. 

Read the rest of this entry »

0

Zbulohen planete që mund të kenë kushte për jetë

Astronomët vazhdojnë kërkimet për planete që mund të kenë ngjashmërri me Tokën përsa i përket madhësisë dhe temperaturës. Shkencëtarët njoftuan të enjten se kanë zbuluar 3 planete në dy sisteme planetare, që mund të jenë në distancat e duhura nga yjet e tyre për të qënë të përshtatshme për të patur ujë të lëngët. Suzanne Presto e Zërit të Amerikës njofton nga Uashingtoni rreth këtyre zbulimeve që u bënë duke përdorur teleskopin e hapësirës Kepler të NASA-s.
  Read the rest of this entry »

0

JUVEVENTUS Kampionia e Italisë

Tifozet e Juves kanë dalë nëpër rrugët e Torinos, për të festuar bashkë me lojtarët dhe drejtuesit e ekipit gjatë gjithë ditës, deri në mbremje.Hipur në një autobus të hapur, futbollistët e Juves kanë shëtitur  nëpër rrugët e Torinos, që për këtë natë ka qenë tërësisht i veshur bardhezi.

Read the rest of this entry »

0

Kjo është faqja e parë e internetit

Kjo është faqja e parë e internetit: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Një grup shkencëtarësh të Organizatës Europiane të Kërkimeve Bërthamore (CERN), njoftoi nisjen e një projekti për rindërtimin e faqes së parë të internetit me synim “për të nderuar idealet mbi të cilat u ndërtua” kjo shpikje, e konsideruar ndër më të mëdhatë e shekullit të kaluar. Objektivi i shkencëtarëve të CERN është ruajtja e hardware dhe software-ve origjinale që sollën lindjen e faqes së parë të internetit e cila u ndërtua nga profesori britanik, Sir Tim Berners-Lee.

Read the rest of this entry »