Archive for July, 2013

0

Çfarë ofron Google Glass

Gjiganti i internetit Google është duke provuar pajisjen e tij më të re, Google Glass, të cilën kompania e përshkruan si një kompjuter që vishet dhe që mund të revolucionarizojë mënyrën se si ne ndërveprojmë me njëri-tjetrin dhe me botën. Materiali në vazhdim na tregon se çfarë është kjo pajisje dhe se çfarë është në gjendje të bëjë.

Read the rest of this entry »

0

Platforma OpenOffice 4.0, në dispozicion për përdoruesit

Open office4

Fondacioni Softeurik Apache (ASF) ka lajmëruar lëshimin e OpenOffice 4.0 .

Të dy  platformat OpenOffice dhe  LibreOffice janë në dispozicion për shumë sisteme operative, duke përfshirë Linux, OSX dhe Windows, me mundësi shtimi tek sistemet e tjera operative.

Read the rest of this entry »

0

Makina e parë me hidrogjen

Makina e parë për prodhim masiv që funksionon me hidrogjen do të arrijë së shpejti në Londër. Kompania Hyundai shpreson që makina që nuk emeton asnjë lloj gazi do të luajë rol kryesor në rrjetin e zgjeruar të makinave me hidrogjen që financohet nga qeveria britanike.                                 
Hyundai thotë se automjeti që funksion me hidrogjen bën një distance më të madhe sesa makinat konvencionale me bateri dhe ka avantazhin që nuk emeton asnjë lloj gazi. Produkti i vetëm që nxjerr ajo është uji.
Marka Hyundai ix35 është seria e pare në botë e makinave me hidrogjen.  

Read the rest of this entry »

0

Merrni fjalëkalimet tuaja me vete kudo që të shkoni!

Menaxherët e fjalëkalimeve  ju ndihmojnë ti mbani ato më gjatë sesa mund ti mbani të memrizuara në memorien tuaj. Eric pyeti nëse aim und ti mbajë ato në një flash drive.Kam diskutuar me menaxherët e fjalëkalimeve kohët e fundit në Manage Passwords dhe jo vetëm njëpërmjet Web. Si mendoni ti merrni fjalëkalimet tuaja me vete kur jeni larg kompjuterit tuaj?Ajo çfarë ju nevojitet është një version portativ i menaxherit të fjalëkalimit tuaj.

Read the rest of this entry »

0

Si të kesh një pamje të plotë të dritares Compose në Gmail?

Javën e kaluar folëm për një aplikacion të ri të Gmail, Tabs , sot do të flasim për  një tjetër i cili po përdoret shumë : një dritare e plotë e një mesazhi të ri.

Duke klikuar në butonin Compose në Gmail , ju do të merrni një dritare në të djathtë të ekranit. Tani është opsioni i ri .Në atë dritare të vogël që shfaqet në anën e djathtë të ekranit jane 3 ikona : Minimizoje , Pamje e plotë dhe Mbylle (Minimize , Full Screen , Close).

Read the rest of this entry »

0

Shkencëtarët japin datën e mbarimit të botës: AD 2000002013

“Të gjitha kafshët dhe bimët zhduken. Oqeanet do të thahen dhe Toka do të trashëgohet vetëm nga insektet më rezistente. ”

Ata duket se do të jenë dënimet e një profecie apokaliptike të errët, në fakt e  parashikuar nga rezultati i një studimi të kryer nga Jack O’Malley-James, astrobiologist në Universitetin e Shën Andrew, Skoci.

Read the rest of this entry »

0

Si të aktivizoni ose çaktivizoni tabs në gmail?

Gmail hapi një nga tiparet e tij më të mira : Inbox Tabs ( Në fakt  ky tipar u shpall që në maj , por vetëm tani ka filluar të përdoret për përdoruesit. Huamarrja e një faqeje nga shërbime të tilla si  Alto dhe Swizzle Sweeper , Gmail tani automatikisht mund të organizojë lloje të ndryshme të mesazheve në skeda.  Për shembull të gjitha njoftimet nga shërbimet social-media (Facebook, LinkedIn, Tëitter) , tani do të klasifikohen ne Social Tab , ndërsa ofertat nga Groupon, LivingSocial dhe njoftime të tjera  do të jenë poshtë Promos.

Read the rest of this entry »

0

A duhet ta përdorni akoma Windows XP?

Kompjuteri i vjetër i Mae Watson akoma punon mirë. Ajo pyeti nëse duhet të heqë dorë prej përdorimit të Windows xp përpara pranverës së ardhshme. Microsoft do të  ndalojë se mbështeturi Windows xp me 8 prill 2014.Kështu që Windows xp i kanë mbetur dhe 9 muaj !

Read the rest of this entry »

0

Optimizoje faqen WordPress me 4 hapa

  1. Instalo vetëm pluginsat kryesorë

Eshtë e rëndësishme të instalojmë vetëm pluginsat për të cilët vërtetë kemi nevojë, mënyrë që të mos mbingarkojmë bazën e të dhënave, dhe pastaj të ngadalësojë faqen tonë wordpress.

Read the rest of this entry »

0

Lumi i gjelbër

 

Lumi i gjelbër! Ky është lumi më i gjelbër në botë , por jo  për shkak të ngjyrës së ujit të tij .

Read the rest of this entry »

0

Xham kuarci për të ruajtur 300 TB në DVD

Hulumtuesit në Universitetin e Southampton (United Kingdom) kanë shpikur një teknologji të re  për të ruajtur më shumë se 300 TB e të dhënave në një disk optik tradicional. Por ndryshe nga disku aktual,  materiali i përdorur është prej qelqi kuarc. Përveç aftësisë për të regjistruar sasi të mëdha të të dhënave, kjo siguron një qëndrueshmëri shumë më të lartë, praktikisht të pafundme.

Read the rest of this entry »

0

Piramidat e humbura të Egjiptit gjenden në Google

Disa kodra prej rëre të zbuluara në shkretëtirën egjiptiane duke përdorur Google Earth, mund të jenë vendi i piramidave të humbura.  Arkeologia amerikane Angela Micol zbuloi dy zona përgjatë bregut të Nilit, 90 kilometra larg njëra-tjetrës, të cilat kanë një formë të pazakontë. Ka pasur rezistencë nga arkeologët e tjerë rreth asaj se a ishte e vërtetë  gjetja piramidave të panjohura, por tani një studim paraprak në terren duke përdorur harta të lashta  thonë se vendndodhja mund të jetë e saktë. Micol bëri zbulimin në shtëpinë e saj në Karolinën e Veriut vitin e kaluar, pasi kishte kontrolluar imazhet në Google Earth për një dekadë.

Read the rest of this entry »

0

DIZENJIME TE REJA PËR T’U RIKTHYER GJALLËRINË QYTETEVE !

Për ndërtimin e ndërtesave urbane përdoren materiale të ndryshme të cilat shkaktojnë ndotje. “Ne na nevojiten mendime vizionare për të krijuar dizenjime të qëndrueshme të cilat shkojnë me mjedisin përreth”- shkruan arkitekti Neil Spiller.

Nga mesi i këtij shekulli, qytet do të jenë më të nxehta , do të ketë një ndryshim dramatik në mot  dhe ato do të jenë më të zhurmshëm .

Read the rest of this entry »

0

Zbavitini dhe edukojini fëmijët me këto aplikacione

Teknologjia është një nga mjetet më të 
fuqishme për të zhvilluar mendjen. Sot fëmijët janë shumë të dhënë pas 
lojërave 3D dhe përdorimi i mouse-it, tastierës apo ndërfaqes me prekje 
vjen në radhë të dytë për ta.

Read the rest of this entry »

0

Heliosfera dhe kufijtë e sistemit diellor

Heliosfera, ajo shtresë e hapësirëts që ndikohet nga Dielli, është një mënyrë për të përcaktuar kufijtë e sistemit tonë diellor. Imazhet e dërguara në Tokë nga anija ndërplanetare Eksplorër, e njohur si IBEX, u kanë krijuar mundësi shkencëtarëve të përcaktojnë për herë të parë shtrirjen e heliosferës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Suzanne Presto sjell më shumë hollësi.   

Read the rest of this entry »

0

Zbulohet hëna e re e Neptunit .

Këtë javë Nasa zbuloi se një hënë e re po i rrotullohet planetit më të largët nga dielli Neptunit. Hëna, e 14 në numër , është emërtuar S/2004 N 1. Ajo duket se është hëna më e vogël e Neptunit me një perimetër rreth 20 km, e cila kompleton një rrotullim të plotë rreth Neptunit çdo 23 orë.

Read the rest of this entry »

0

Thënie nga Franc Kafka

  • Libri është si një çelës për dhomëzat e panjohura brenda kështjellës së vetes sonë.
  • Rinia është lumturi, sepse ka mundësi të ketë edhe bukuri. Ai që ka aftësinë të shohë bukurinë, kurrë nuk plaket.
  • Unë shkruaj ndryshe nga ajo që mendoj, flas ndryshe nga ajo që mendoj, mendoj ndryshe nga ajo që duhet të mendoj dhe kështu vazhdon deri në errësirën më të thellë. Read the rest of this entry »
0

Piramidat e Egjiptit, efekti çudibërës i tyre

Piramidat egjiptiane janë një nga çudirat më të mëdha botërore dhe ndërtesat më misterioze që ekzistojnë në Tokë. Enigma e ndërtimit të tyre si dhe efektet e tjera rrezatuese që shkaktojnë ato, edhe sot e tërë ditën, mbetet një sfidë që seriozisht e vënë në sprovë njohurinë tonë të pakontestueshme materialiste e quajtur shkencë.

Read the rest of this entry »

0

Në nëntokë mund të strehohen miliona njerëz

Gjatë gjithë historisë së regjistruar të njerëzimit është folur për botën e nëndheshme, krijesat e saj dhe ferrin që përfaqëson kjo botë. Që nga mitologjia e deri tek tekstet fetare gjejmë gjurmë të forta të përshkrimeve të një bote irreale të mbushur me figura hyjnore e gjysëm hyjnore, qenie mistike dhe të frikshme të konsideruara pjellë e fantazisë njerëzore dhe e frikës së tij ndaj një të panjohure që ka mbetur e tillë për mijëra vjet dhe është prekur vetëm nga një grusht njerëzish të zgjedhur.
 

Read the rest of this entry »

0

Kërcënimi në Oqeanin Atlantik!

Një ekspeditë e berë në brendësinë e oqeanit Atlantik zbuloi se një numër i madh peshqish luanë po drejtohen drejt vijës bregdetare të Atlantikut. Edhe më shqetësiues për shkencëtarët  është se peshqit luanë të gjetur janë të mëdhenj, që do të thotë se ata riprodhohen lehtë dhe mund të  arrijnë në thellësi të ndryshme. Kjo ishte ekspedita e parë që u  mor vetëm me akzaminimin e peshqve luanë.

Read the rest of this entry »