ASTRONOMI Archive

0

Kush e dinte se hapësira ishte kaq shumëngjyrëshe?

NASA ka shfaqur një panoramë, që tregon kozmosin shumëngjyrësh. Imazhi e mahnitshme janë kapur nga teleskopi Hubble , dhe për herë të parë imazh është e përfshirë drita ultraviolet, e cila normalisht nuk është  e dukshme për syrin e njeriut.Në foto shfaqen rreth 10.000 galaktika 5 deri në 10 miliard vjeçare.

Burimi: http://www.dailymail.co.uk/

0

Një top në Hapësirë!

Në 1971 Alan Shepard luajti golf në Hënë.

Read the rest of this entry »

0

E ardhmja e Universit!

Si do të marrë fund  Universi- nga një shpërthim  apo nga një përmbytje?

Read the rest of this entry »

0

Vrima misterioze e Diellit!

NASA ka lëshuar një video mahnitëse që tregon një ‘’vrimë’’ katrore që paraqitet në sipërfaqen diellore. Vrima  paraqitet si një humnerë  e zezë në qendër të Diellit.

Read the rest of this entry »

0

Hëna mahnitëse!

I pari eklips nga të 4 e “hënës së përgjakur” u shfaq sa i mrekullueshëm po aq dhe i frikshëm.

Read the rest of this entry »

0

Toka e 2-të!

Për vite me rradhë astronomët kanë kërkuar për një planet si tonin jashtë sistemit diellor  që mund të sigurojë jetën.

Read the rest of this entry »

0

Po aq i mrekullueshëm edhe kur shihet nga Hapësira!

Të qëndrosh në buzë të Kanionit të Madh është një eksperiencë e jashtëzakonshme, por imazhet e marra nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor ,

Read the rest of this entry »

0

“Kopshti me Diell!”

Një fotograf amator britanik i ka vendosur objektivat e tij shumë lart, në sipërfaqen diellore.

Read the rest of this entry »

0

Aurora Borealis!

Gjatë Janarit dhe Shkurtit një  stuhi gjeomagnetike goditi një pjesë të Britanisë  dhe bëri që banorët të shikonin dukurinë e rrallë e të mrekullueshme të  Aurora Borealis.

Read the rest of this entry »

0

NASA kërkon mënyra për të gjuajtur asteroidët!

1Agjencia amerikane e hapësirës Nasa është duke kërkuar disa mënyra të cilat mund të ndihmojnë në  parandalimin e një katastrofe globale, duke identifikuar asteroidët  që mund godasin Tokën.

Read the rest of this entry »

0

YL2 2013 Urimi i Vitit të Ri

 YL2 2013 është ​​asteroidi që uron banorët e Tokës për 2014. Ai është  i madh sa një fushë futbolli. U zbulua më 24 dhjetor dhe do të arrijë distancën minimale nga Toka më 3 Janar.

Read the rest of this entry »

0

Më 4 janar 2014 njerëzit do të notojnë në Tokë

Astronom britanik Patrik Mur hedh hipotezën s se më 4 janar 2014 ora 09:47 do të dobësohet e forca tërheqëse e Tokës.

Read the rest of this entry »

0

Kina me misionin Change-3 në hënë

PEKIN – AFP – Kina po bëhet gati të hedhë një hap tjetër drejt “ëndrrës së saj hapësinore” duke lëshuar të dielën në orën 17:30 GMT një modul drejt Hënës, ku ai do të vendosë një anije kozmike eksplorimi të telekomanduar, të quajtur “Lepuri ngjyrë nefriti”.

Read the rest of this entry »

0

Shikoni Tokën në kohë reale

Kamerat e kualitetit HD të cilat do të vendosën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, do t`u krijojnë mundësinë banorëve të Tokës që të shikojnë Planetin e tyre, me anë të video-xhirimeve që këto kamera do të realizojnë dhe do të dërgojnë në tokë.

Read the rest of this entry »

0

Miliarda planete si toka

Vetëm në galaktikën tonë janë të paktën 8.8 miliardë planetë të ngjashëm me Tokën. Në këtë përfundim ka mbërritur puna kërkimore disa-vjeçare e një grupi astronomësh të Universitetit Berkeley në Kaliforni të udhëhequr nga Erik Petigura.

Read the rest of this entry »

0

Toka në Alarm, temperatura është gjithmonë në rritje dhe niveli i detit gjithnjë dhe më i lartë.

Është vërtet një alarm Real raportet e para të  IPCC OKB-së mbi ndryshimet klimatike që do të përfshijnë Tokën në vitet e ardhshme.

Read the rest of this entry »

0

A filloi jeta në Mars?

Nuk mund të jenë vetëm burra ata që janë nga Marsi , pohon një studim , i cili gjithashtu thotë se njerëzit fillimisht lindën në planetin e kuq e më pas u transferuan në Tokë!

Read the rest of this entry »

0

Një fushë magnetike shumë e fortë u gjet rreth një ylli.

 

Këtë javë astronomër zbuluan se një ndër fushat më  të forta magnetike  është gjetur rreth një ylli neutron . Objekti i quajtur  SGR 0418, është gjithashtu një  magnetar në mësin e yjeve neutron që kanë fusha magnetike të forta .

Read the rest of this entry »

0

Njerëzit janë mërzitur në Tokë, duan të jetojnë në Mars

Rreth 100 mijë persona kanë shprehur deri më tani dëshirën për të jetuar në planetin Mars. Për këtë udhëtim do të përzgjidhen vetëm 40 persona.
Ata kanë aplikuar për një udhëtim vetëm vajtje për në Mars, duke shpresuar se do të kalojnë aty pjesën e mbetur të jetës.

Read the rest of this entry »

0

Zbulohet Planeti Rozë!

1Astronomët e NASA kanë zbuluar një planet alien rozë  me fluturim orbital rreth një ylli sikurse dielli ynë 57 vite- dritë larg . Ata thanë se ai është më i vogël se masa e fotografuar nga NASA.

Read the rest of this entry »