LAJME Archive

0

Fletorja që nuk mbaron asnjëherë!

Disa studentë nga Universiteti Bradford kanë dizenjuar një fletore që mund të ripërdoret herë pas here.

Read the rest of this entry »

0

Microsoft Office-Online!

1 2Microsoft njoftoi se tani ishte e mundur që ta gjenim të gjithe Paketën Microsoft Office online.

Read the rest of this entry »

0

Qytetet e ngrira!

I ftohti polar që ka përfshirë një pjesë të madhe të Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë përvec problemeve dhe vështirësive që ka krijuar në qarkullim dhe shërbimet e tjera për miliona banorë,

Read the rest of this entry »

0

Kamera ajrore!

Tani ju mund të keni një foto të përsosur ajrore , pa hipur në ndonjë avion

Read the rest of this entry »

0

Për ata që kanë humbur fletën e konfirmimit të llotarisë amerikane (kodin)

Për ata që kanë humbur fletën e konfirmimit të llotarisë amerikane. Mund ta riktheni atë. Shikoni instruksionet e mëposhtme.Hyni tek faqja https://www.dvlottery.state.gov

Read the rest of this entry »

0

Funksionet e reja të Gmail!

Google njoftoi të enjten se   përdoruesit e Gmail tashmë mund të eksportojnë të dhëna nga Gmail dhe Google Calendar duke realizuar kështu krijimin ne një kopjeje rezervë  të tyre.

Read the rest of this entry »

0

Twitter ”mbrohet” nga spiunët qeveritarë

Twitter ka njoftuar implementimin e një teknologjie të re sigurie, që e bën më të vështirë spiunazhin ndaj përdoruesve të vet, teksa u bën thirrje edhe firmave të tjera të internetit të bëjnë të njëjtën gjë, në përpjekje për të shmangur programet e përgjimeve nga agjencitë qeveritare të inteligjencës.

Read the rest of this entry »

0

Dëshironi të dini se cilat janë linqet që po bëjnë xhiron e botës në Facebook dhe Twitter!

Dëshironi të dini se cilat janë linqet që po bëjnë xhiron e botës në Facebook dhe Twitter, pra, ato që po shpërndahen më shumë?

Read the rest of this entry »

0

Google mbështet Windows XP deri në vitin 2015

Po përdorni akoma Windows XP? Nëse po ,ju duhet ta përditësoni atë  sepse Microsoft së shpjeti nuk do ta mbështesë më Window XP dhe google gjithashtu. Google njoftoi sot se do ta mbështesë Windows XP deri në prill të 2015.

Read the rest of this entry »

0

Toka në Alarm, temperatura është gjithmonë në rritje dhe niveli i detit gjithnjë dhe më i lartë.

Është vërtet një alarm Real raportet e para të  IPCC OKB-së mbi ndryshimet klimatike që do të përfshijnë Tokën në vitet e ardhshme.

Read the rest of this entry »

0

Printerat tre dimensionalë

Imagjino të kesh një ide, ta vizatosh në letër, dhe pastaj ta marrësh letrën në një dyqan për të kërkuar që ai vizatim të kthehet në një objekt fizik brenda disa orëve. Kjo tashmë është e mundshme për blerësin e thjeshtë me ndihmën e printerave 3 dimensionalë, shkurt 3D.

Read the rest of this entry »

0

Llotaria Amerikane 2015

Udhëzimet e Regjistrimit për DV-2015

Regjistrimi elektronik për Programin e DV-2015 do të fillojë të martën, më 1 tetor 2013 në 12:00 në mesditë, Ora Ditore Lindore (GMT-4), dhe do të përfundonë të shtunën, më 2 nëntor 2013 në 12:00 në mesditë, Ora Ditore Lindore (GMT-4).

Read the rest of this entry »

0

Roboti i parë që flet në hapësirë.

Një astronaut robot  i quajtur Kirbo  ka krijuar historinë botërore duke u bërë  roboti i parë që flet në hapësirë. Humanoid i gjatë japonez 13-inch  ka qenë në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës që nga 10 gushti dhe ka bërë transmetimin nëpërmjet një lidhjeje me anë të videos  .Ai tha”Më 21 gusht 2013 një robot mori një hap të vogël drejt një të ardhmeje për të gjithë . Mirëmëngjesi të gjithëve në Tokë. Po ju flet Kirbo . Une jam roboti i parë astronaut që mund të flas. Gëzohem që u njohëm  !”

Read the rest of this entry »

0

Çfarë ofron Google Glass

Gjiganti i internetit Google është duke provuar pajisjen e tij më të re, Google Glass, të cilën kompania e përshkruan si një kompjuter që vishet dhe që mund të revolucionarizojë mënyrën se si ne ndërveprojmë me njëri-tjetrin dhe me botën. Materiali në vazhdim na tregon se çfarë është kjo pajisje dhe se çfarë është në gjendje të bëjë.

Read the rest of this entry »

0

Makina e parë me hidrogjen

Makina e parë për prodhim masiv që funksionon me hidrogjen do të arrijë së shpejti në Londër. Kompania Hyundai shpreson që makina që nuk emeton asnjë lloj gazi do të luajë rol kryesor në rrjetin e zgjeruar të makinave me hidrogjen që financohet nga qeveria britanike.                                 
Hyundai thotë se automjeti që funksion me hidrogjen bën një distance më të madhe sesa makinat konvencionale me bateri dhe ka avantazhin që nuk emeton asnjë lloj gazi. Produkti i vetëm që nxjerr ajo është uji.
Marka Hyundai ix35 është seria e pare në botë e makinave me hidrogjen.  

Read the rest of this entry »

0

Si të aktivizoni ose çaktivizoni tabs në gmail?

Gmail hapi një nga tiparet e tij më të mira : Inbox Tabs ( Në fakt  ky tipar u shpall që në maj , por vetëm tani ka filluar të përdoret për përdoruesit. Huamarrja e një faqeje nga shërbime të tilla si  Alto dhe Swizzle Sweeper , Gmail tani automatikisht mund të organizojë lloje të ndryshme të mesazheve në skeda.  Për shembull të gjitha njoftimet nga shërbimet social-media (Facebook, LinkedIn, Tëitter) , tani do të klasifikohen ne Social Tab , ndërsa ofertat nga Groupon, LivingSocial dhe njoftime të tjera  do të jenë poshtë Promos.

Read the rest of this entry »

0

Piramidat e humbura të Egjiptit gjenden në Google

Disa kodra prej rëre të zbuluara në shkretëtirën egjiptiane duke përdorur Google Earth, mund të jenë vendi i piramidave të humbura.  Arkeologia amerikane Angela Micol zbuloi dy zona përgjatë bregut të Nilit, 90 kilometra larg njëra-tjetrës, të cilat kanë një formë të pazakontë. Ka pasur rezistencë nga arkeologët e tjerë rreth asaj se a ishte e vërtetë  gjetja piramidave të panjohura, por tani një studim paraprak në terren duke përdorur harta të lashta  thonë se vendndodhja mund të jetë e saktë. Micol bëri zbulimin në shtëpinë e saj në Karolinën e Veriut vitin e kaluar, pasi kishte kontrolluar imazhet në Google Earth për një dekadë.

Read the rest of this entry »

0

Heliosfera dhe kufijtë e sistemit diellor

Heliosfera, ajo shtresë e hapësirëts që ndikohet nga Dielli, është një mënyrë për të përcaktuar kufijtë e sistemit tonë diellor. Imazhet e dërguara në Tokë nga anija ndërplanetare Eksplorër, e njohur si IBEX, u kanë krijuar mundësi shkencëtarëve të përcaktojnë për herë të parë shtrirjen e heliosferës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Suzanne Presto sjell më shumë hollësi.   

Read the rest of this entry »

0

Nexus 7. Gjenerata e dyte shume shpejt ne treg.

Në muajt e fundit po flitet për ardhjen e mundshme të një brezi të dytë për tabletin Nexus 7 , i cili i ka munguar Google I / O që nga maj 2013. Kjo nuk do të thotë, megjithatë, se grupi i Mountain View  braktisi projektin, duke pasur parasysh edhe pritjen e mirë të  produktit nga publiku në verë 2012 në bashkëpunim me ASUS.  Është kthyer me fjalë se do të dalë në treg që në korrik.

Read the rest of this entry »

0

Kingsoft Office mund të jetë alternativa më e mirë e Microsoft Office

Kingsoft Office mund të konsiderohet si një prej kloneve më të mira pa pagesë të Mirosoft Office. Aktualisht Kingsoft ka lëshuar paketën Office Free 2013 për sistemin Windows e cila përmban tre module: Writer, Spreadsheets dhe Presentations që korospondojnë me Word, Exel dhe PowerPoint.

Arsyet që e bëjne këtë paketë të qendrojë në krye të listës së alternativave të Microsoft Office janë:

Read the rest of this entry »