SHKENCA/TEKNOLOGJIA Archive

0

Misteri i kandilit gjigand!

1 2 3Shkencëtarët po punojnë për klasifikimin e një lloji të ri kandili gjigant,

Read the rest of this entry »

0

Arti antigravitet!

1337Një astronaut japonez ka krijuar një art shumëngjyrësh kozmik duke “pikturuar me dritë”.

Read the rest of this entry »

0

Ora që nuk tregon kohën!

1 2 3Pajisja që nuk përmban numra dhe as akrepë , vjen për t’iu tregua menyrën se si ka kaluar dita juaj , duke u dridhur çdo pesë minuta.

Read the rest of this entry »

0

Modelet transparente të Macintosh!

Ata janë një pasqyrë se si produktet mahnitëse të Apple erdhën në jetë .

Read the rest of this entry »

0

Lentet e kontaktit nga Google!

1Për ofrimin e lenteve të kontaktit nga google është folur që para 2 vitesh.

Read the rest of this entry »

0

Udhëtim magjepsës përmes Universit!

Nga majat më të larta të Himalajës deri në kuqerrimin   e horizontit pas Big Bang,

Read the rest of this entry »

0

Jastëku karikues!

1Nëse nuk mund të rrini pa telefonin apo tabletin tuaj madje edhe kur jeni duke pushuar ,

Read the rest of this entry »

0

“Dielli si Art!”

Shfaqja e qetë e  Diellit  në qiellin tonë, fsheh natyrën  e tij të vërtetë prej një topi të nxehtë me trazira të vazhdueshme.

Read the rest of this entry »

0

Printimi 3D i lodrave !

Në fillim të vitit të kaluar Makie Lab  hyri ne tregun e printimit 3D me një ide të mrekullueshme -printimin e lodrave tredimensionale.

Read the rest of this entry »

0

Mbështjellësja e iPhone me touchscreen!

Ekranet me prekje në smartphonë, janë shumë efikasë, por ndonjëherë  gishtat të ngatërrohen kur luan ndonjë lojë apo kur po shikon në mënyrë të detajuar ndonjë dokument.

Read the rest of this entry »

0

iPhone 6-telefoni më i hollë i Apple!

Apple ka habitur shumë njerëz vitin e kaluar me iPad Air super të hollë,

Read the rest of this entry »

0

Boronica në Mars?!

NASA ka marrë qindra imazhe të sipërfaqes së Marsit nga një  mision 90 ditor i  2 banditëve në Mars.

Read the rest of this entry »

0

Parkimi i makinës nga smartphone!

Shoferët të cilët luftojnë për të hyrë e për të kthyer makinën e tyre në hapësira të ngushta ,

Read the rest of this entry »

0

Foto të mahnitshme të një shpelle!

Këto foto të mahnitshme nëntokësore janë kapur nga  një shpellë në  jug te Uellsit!

Read the rest of this entry »

0

Tabletët e Acer!

iconiaa1dec2013_14010321_320x245

Acer ka njoftuar prodhimin e tabletëve të lirë me Android: Iconia B1-720 130 dollarë dhe Iconia A1-830     180 dollarë, dhe që të dy pritet të debutojnë gjatë javës së ardhshme në CES 2014. 

 

Read the rest of this entry »

0

Izolimi me AudioOrb!

Shpenzimi i kohës brenda një sfere , jo për të gjithë është një ide e mirë, por për ata të cilët duan të largohen nga streset e jetës së përditshme,

Read the rest of this entry »

0

Kamera ajrore!

Tani ju mund të keni një foto të përsosur ajrore , pa hipur në ndonjë avion

Read the rest of this entry »

0

Kaskë e padukshme për biçikleta. Shpikja nga dy studentë suedezë

Biçikleta është një nga elementët më të rëndësishme të jetës në Suedinë moderne.

Read the rest of this entry »

0

Avionë të telekomanduar për shpërndarjen e paketave

Presidenti i gjigantit të shitjeve në internet, Amazon.com thotë se kompania e tij mund të përdorë avionë të vegjël të telekomanduar për t’ua shpërndarë me shpejtësi paketat blerësve në të ardhmen e afërt.

Read the rest of this entry »

0

Shikoni Tokën në kohë reale

Kamerat e kualitetit HD të cilat do të vendosën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, do t`u krijojnë mundësinë banorëve të Tokës që të shikojnë Planetin e tyre, me anë të video-xhirimeve që këto kamera do të realizojnë dhe do të dërgojnë në tokë.

Read the rest of this entry »