Kina me misionin Change-3 në hënë

PEKIN – AFP – Kina po bëhet gati të hedhë një hap tjetër drejt “ëndrrës së saj hapësinore” duke lëshuar të dielën në orën 17:30 GMT një modul drejt Hënës, ku ai do të vendosë një anije kozmike eksplorimi të telekomanduar, të quajtur “Lepuri ngjyrë nefriti”.

“Misioni  do të hidhet në hapësirë më 2 dhjetor në orën 01:30 nga baza e lëshimit të satelitëve në Xichang”, në provincën Sishuan, në jugperëndim të Kinës, njoftoi sot televizioni publik ÇTV në një mikroblog.

Agjencia shtetërore kineze e lajmeve, Hsnihua e konfirmoi datën dhe orën, që përkon me mesnatën e së dielës duke u gdhirë e hënë në Kinë, vend shumë i madh dhe i përfshirë nga vetëm një bosht orar.